انواع روش های طراحی سایت

انواع روش های طراحی سایت

به دلیل محبوبیت و رشد روز افزون طراحی سایت و بازار اینترنتی ، کسب و کار ها و اشخاصی زیادی در سراسر دنیا به دنبال پیاده سازی یک سایت برای خود هستند. در حال حاضر طراحی سایت به روش های مختلفی انجام میشود ، که آشناییت با این روش ها می توانید در تصمیم گیری شما کمک شایانی کند. در ادامه این مقاله پویا وب به بررسی کامل انواع روش های طراحی سایت پرداخته ایم.

طراحی سایت چیست؟

تعریف ساده طراحی وب سایت یا همان Web Designing ، به معنای طراحی و ساخت یک وب سایت یا بهینه سازی و redesign یک سایت قدیمی در بستر اینترنت برای ارائه خدمات ، فروش محصول یا اطلاع رسانی است. طراحی وب سایت یک پروسه ای پیچیده است که از لایه سازی صفحات ، تولید محتوا ، طراحی گرافیکی و رعایت اصول سئو تشکیل شده است.

تاریخچه طراحی سایت : در حال حاضر بیش از 1.7 میلیارد وب سایت در سراسر جهان وجود دارد که البته هیچکدام از آنها بیش از 30 سال قدمت ندارد ، در واقع اولین وب سایت توسط آقای «تیم برنرز لی» در سال 1991 طراحی شد که اولین وب سایت دنیا مربوط به پروژه World Wide Web یا همان W3 تعلق دارد. اولین سایت جهان هنوز هم در آدرس http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html در دسترس است و می توانید با کلیک بر روی لینک ، آن را مشاهده کنید.

در ابتدا سایت ها با کد های بسیار ساده ای به نام HTML نوشته می شدند ، این زبان برنامه نویسی گونه ای از ساختار نوشتاری سایت است که به راحتی به موتور های جستجوگر لینک میدهد و طراحی سایت با این زبان بسیار دشوار و زمان بر بوده است. ولی در حال حاضر با رونمایی از cms های مختلف و سایت ساز ها ، شما می توانید سایتی عالی و حرفه ای را بسیار آسان و سریع طراحی کنید. در ادامه این مقاله به بررسی انواع روش های طراحی سایت پرداخته ایم.

انواع روش های طراحی سایت

انواع روش های طراحی سایت

به طور کلی برای طراحی یک وب سایت می توانید از روش های زیر استفاده کنید :

 1. طراحی سایت ایستا (استاتیک)
 2. طراحی سایت پویا یا داینامیک
 3. طراحی سایت فلش
 4. طراحی سایت با استفاده از سایت ساز ها

در ادامه مقاله به بررسی هر کدام و مزایا و معایب آنها پرداخته ایم.

1- طراحی سایت ایستا یا استاتیک

1- طراحی سایت ایستا یا استاتیک

این نوع از طراحی سایت ، بیشتر در قدیم رواج داشته است. در اصل به وب سایت هایی ، استاتیک گفته می شود که پنل مدیریت یا پیشخوان برای درج تغییرات یا همان edit سایت ندارند! به این معنا که برای مدیریت وب سایت خود و اعمال تغییرات به صورت روزانه نیاز به کدنویسی و اضافه کردن کدهای مورد نظر خود به وب سایت را دارید. همانطور که گفتیم این روش بیشتر در قدیم رواج داشته زیرا ، وب سایت های قدیمی نیاز به آپدیت کردن محتوایی به صورت روزانه را نداشتند. ولی در حاضر هر ادمین سایتی برای رقابت و مدیریت سایت خود نیاز دارد تا روزانه در وب سایت خود تغییراتی را اعمال کند. و درج این تغییرات در وب سایت های استاتیک ، نیاز به دانش زبان برنامه نویسی دارد و همچنین بسیار زمان بر است.

مزایای طراحی سایت استاتیک :

 1. برای کسب و کار و سایت های کوچک که نیاز به ادیت روزانه ندارند ، بسیار کاربرد دارد.
 2. هزینه طراحی آن نسبت به سایت های پویا کمتر است.
 3. به وقت کمتری در طراحی سایت نیاز دارد.

معایب طراحی سایت استاتیک :

 1. نیاز به ادمین برای مدیریت سایت و درج تغییرات دارد.
 2. اعمال تغییرات در این وب سایت ها زمان بر است.
 3. برخی محدودیت ها در ایجاد امکانات جدید دارند.

روش طراحی سایت استاتیک

روش طراحی سایت استاتیک :

تنها روش برای طراحی سایت استاتیک ، استفاده از زبان های برنامه نویسی (html – css و …) است ، زیرا در حال حاضر اکثر cms های آماده و سایت ساز ها از پنل مدیریتی برخوردار هستند.

طراحی سایت پویا یا داینامیک

2- طراحی سایت پویا یا داینامیک

از نظر ظاهری وب سایت های داینامیک یا همان پویا با وب سایت های استاتیک هیچ فرقی ندارند. به این معنا که اگر یک کاربر معمولی در حال مشاهده دو سایت استاتیک و داینامیک باشد ، متوجه هیچ تفاوتی در ظاهر آن دو نمی شود. تنها مزیت وب سایت های داینامیک داشتن پنل مدیریت برای اعمال تغییرات است. مهم ترین مزیت داشتن پنل مدیریت یا همان پیشخوان ، سهولت در تغییرات وب سایت است و دیگر نیازی به دستکاری کد های سایت ندارد. در حال حاضر به دلیل تغییراتی که در وب سایت های بوجود آمده است و رقابتی شدن بازار کسب و کار های اینترنتی ، هر وب سایتی برای پایدار سازی کسب و کار خود در اینترنت نیاز به تغییرات و مدیریت سایت خود بصورت روزانه و مداوم دارد. پس در حال حاضر داشتن پنل مدیریت یکی از مهم ترین ویژگی های طراحی سایت به حساب می آید.

مزایای طراحی سایت بصورت داینامیک :

 1. سهولت در درج تغییرات و بروزرسانی سایت
 2. انجام فرایند تغییرات سایت بصورت خیلی سریع تر و آسان تر
 3. نیاز نداشتن به ادمین سایت
 4. نحوه کار با پنل مدریتی سایت نیاز به دانش زبان برنامه نویسی ندارد.
 5. امکانات بیشتری نسبت به سایت های استاتیک دارد.

معایب طراحی سایت بصورت داینامیک :

 1. معمولا هزینه طراحی این نو سایت ها نسبت به سایت های استاتیک بیشتر است.
 2. نیاز به مدت زمان بیشتری برای فرایند طراحی سایت دارد.

روش های طراحی سایت داینامیک :

طراحی این نوع سایت ها به صورت کلی به دو روش زیر انجام میشود :

 1. استفاده از زبان های برنامه نویسی و کدنویسی سایت از 0 تا 100
 2. استفاده از cms های آماده (Content management system : سیستم های مدیریت محتوا آماده)

طراحی سایت داینامیک بصورت کدنویسی

طراحی سایت داینامیک بصورت کدنویسی :

همانطور که می دانید زبان های کدنویسی از تولد اولین سایت تا به الان استفاده می شدند ، و معمولا اشخاصی که به دنبال داشتن سایتی قوی و استوار هستند سراغ این روش می روند. باید در نظر داشته باشید طراحی سایت داینامیک با استفاده از زبان های کدنویسی نیاز به زمان و هزینه بیشتری نسبت به سایت های cms آماده دارد. به طور مثال طراحی یک سایت کدنویسی به صورت میانگین بین 1 الی 2 ماه یا حتی بیشتر طول می کشد.

محبوب ترین زبان های کدنویسی چیست؟

محبوب ترین زبان های کدنویسی چیست؟

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی بصورت زیر است :

 1. Python
 2. Java
 3. JavaScript
 4. php
 5. html
 6. css
 7. و …

طراحی سایت داینامیک با استفاده از cms های آماده

طراحی سایت داینامیک با استفاده از cms های آماده :

cms های آماده به نرم افزار و پلتفرم هایی گفته می شود که در هاست شما نصب میشوند و با استفاده از آنها می توانید وب سایت خود را بدون هیچ گونه کدنویسی ای پیاده سازی کنید (البته امکان افزودن کد های دلخواه در آنها وجود دارد). برای طراحی سایت داینامیک خود می توانید از سیستم های مدیریت محتوای آماده نیز استفاده کنید ، طراحی سایت با استفاده از آنها به هزینه کمتر و زمان کمتری نسبت به سایت های کدنویسی نیاز دارد. یکی از مهمترین مزیت های استفاده از cms های آماده ، دارا بودن پیشخوانی برای مدیریت تمامی قسمت های سایت است ، که می توانید به راحتی و در زمان بسیار کمی تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید. فقط باید در نظر داشته باشید به این دلیل که cms های آماده برای تمامی مردم و مصرف عمومی طراحی شده اند امکان دارد پیاده سازی برخی از ویژگی ها و امکانات در سایت خود ، دشوار باشد و حتی در بعضی مواقع نیاز به کدنویسی امکان مورد نظر یا افزونه (plugin) آن را داشته باشید.

محبوب ترین cms های آماده برای طراحی سایت داینامیک

محبوب ترین cms های آماده برای طراحی سایت داینامیک :

 1. وردپرس
 2. جوملا
 3. Drupal
 4. Magento برای طراحی سایت های فروشگاهی
 5. TYPO3
 6. PrestaShop

در حاضر وردپرس (WordPress) محبوب ترین cms آماده به حساب می آید و تا به الآن بیش از 37 درصد از سایت های دنیا با این cms طراحی شده اند.

طراحی سایت فلش

3- طراحی سایت فلش

فلش (Flash) در واقع یک تکنولوژی جدید در طراحی سایت از شرکت Adobe می باشد. بله همون شرکت ادوبی خودمون که حتما با Adobe Photoshop اون آشناییت دارید.
در گذشته برخی از طراحان ، سایت های خود را با استفاده از فلش طراحی می کردند تا به وسیله آن انیمیشن ها و المان های متحرکی را در وب سایت خود درج کنند. که البته امروزه به دلیل مشکلات فنی برنامه flash و حجم بسیار سنگین سایت بعد از طراحی و همچنین داشتن delay های متعدد در سایت ها ، دیگر تعداد این نوع وب سایت ها کم شده است ، و معمولا برای طراحی سایت به سراغ این نرم افزار نمی روند.

مزایای طراحی سایت فلش :

 1. داشتن سایتی بسیار جذاب و زیبا
 2. طراحی این نوع از سایت ها برای افراد آشنا به نرم افزار های شرکت Adobe آسان است.

معایب طراحی سایت فلش :

 1. داشتن حجمی به شدت سنگین
 2. درگیر کردن منابع هاست به صورت خودکار
 3. امکانات بسیار کم

طراحی سایت با استفاده از سایت ساز ها

4- طراحی سایت با استفاده از سایت ساز ها

سایت ساز ها همانند cms های آماده عمل می کنند. تنها تفاوت این دو این است که در cms های آماده ، باید cms مورد نظر را در هاست خود نصب کنید تا با استفاده از آن بتوانید سایت خود را طراحی کنید ولی در سایت ساز ها ، شما با استفاده از سایتی ، سایت خود را طراحی میکنید. یعنی با مراجعه به سایت سرویس دهنده خود می توانید سایت خود را مدیریت و طراحی کنید. سایت ساز ها همانند cms های آماده نیاز به دانش زبان های برنامه نویسی ندارند و کار کردن با آنها بسیار راحت و آسان است. آنها همانند cms ها دارای پیشخوانی برای مدیریت سایت هستند ولی به دلیل داشتن محدودیت هایی در این پیشخوان ، سایت ساز ها در دسته بندی طراحی سایت بصورت داینامیک قرار نمی گیرند.

محبوب ترین سایت ساز های خارجی :

 1. wix
 2. webflow
 3. Weebly
 4. site123
 5. google sites
 6. و …

محبوب ترین سایت ساز های ایرانی : (برای پشتیبانی از زبان فارسی)

 1. webzi
 2. portal
 3. sazito
 4. kamva_ir
 5. و …

بهترین روش برای طراحی سایت در سال 2022

بهترین روش برای طراحی سایت در سال 2022

طبق آمار های نشون داده شده ، اکثر طراحان وب سایت و مالکان کسب و کار ها به داشتن سایتی قدرتمند و با امکانات نیاز دارند که بتوان انجام فرایند طراحی آن را بسیار سریع و با هزینه ای به صرفه انجام داد. در حال حاضر با توجه به محبوبیت وردپرس و رایگان بودن این cms می توان گفت که وردپرس بهترین گزینه در میان طراحان وب سایت به حساب می آید. زیرا هم امکانات خوبی دارد ، هم کم هزینه است و پیاده سازی آن سریع انجام میشود و همچنین با موتور های جسجتوگر بهینه است. به همین دلایل می توان گفت که در سال های آینده محبوبیت وردپرس بیشتر خواهد شد و سایت های بسیار زیادی با آن طراحی میشوند.

تماس با پویا وب

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

دیدگاه ها بسته شده است