com و ir و org و info و net پراستفاده‌ترین پسوندها برای دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی هستند که می‌توانیم برای وب‌سایت خود بکار ببریم اما سؤال اینجاست، تفاوت دامنه داخلی با دامنه بین‌المللی در چیست و کدام یک مزیت بیشتری برای کسب‌وکار ما دارد، همچنین بررسی خواهیم کرد که آیا تفاوت‌های دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی در سئو وبسایت تأثیر دارد یا خیر ؟ پیشگیری از مشکلات با دانستن نکات درباره تفاوت دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی.

بیشتر بخوانید : وردپرس یا کدنویسی؟ کدام آنها برای ما بازدهی بیشتری خواهد داشت؟

تفاوت دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی کدام بهتر است ؟

بصورت کلی و بر اساس تجارب در مواردی دامنه ملی هر کشور برای آن کشور رتبه بهتری خواهد داشت. به‌طور مثال اگر شما دامنه را  pouyaweb.ir  ثبت کنید گوگل متوجه خواهد شد که کشور هدف ما ایران است ولی تفاوت دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی زیاد نبوده و بایستی  بیشتر تمرکز خود را برای تولید محتوای باکیفیت بگذاریم، پیشنهاد می‌شود وبسایت خود را  با دامنه داخلی  ir  و دامنه بین‌المللی com ثبت کنیم تا درزمان بزرگ شدن کسب‌وکار مشکلی نداشته باشیم .

در میان تمام پسوندها  com  پرکاربردتر و محبوب‌تر بوده و 75 درصد از وبسایت‌های جهان با این پسوند ثبت‌شده‌اند و از نظر آماری و میزان محبوبیت تفاوت دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی بسیار چشمگیر می‌باشد.

تفاوت دامنه داخلی و دامنه بین المللی

انواع پسوند دامنه سایت

 • Com:  مخفف عبارت commercial به معنای تجاری است و درگذشته فقط وب‌سایت‌هایی که فعالیت‌های تجاری انجام میدادند از این پسوند در دامنه خود استفاده می‌کردند، البته به دلیل استقبال از این دامنه و همچنین متداول بودن آن در حال حاضر اکثر سایت‌های غیرتجاری نیز از این پسوند دامنه استفاده می‌کنند.
 • Net: یکی دیگر از رایج‌ترین پسوندهای معتبر دومین است و توسط همان VeriSign Global Registry Service کنترل می‌شود.
 • Org: این پسوند معمولا برای سازمان‌ها و انجمن‌های تجاری غیرانتفاعی استفاده می شده است که امروزه بسیاری از این پسوند وب‌سایت‌های تبلیغاتی می‌سازند.
 • Info: این پسوند در وب‌سایت‌هایی که منابع و اطلاعات زیادی در آنها وجود دارد استفاده می‌شود.
 •  Ir: این پیوند توسط سایت ir ثبت می‌شود و مختص كشور ايران می‌باشد، حرفهاي ir برگرفته از كلمه iran است و ثبت دامنه توسط تمام افرادی که دارای تابعیت ایران هستند مجاز است.برای سایر سازمان ها یا موسسات داخلی و نهادهای دولتی با اضافه کردن مخفف به ir. پسوندهای خاص ساخته می شود مانند پسوند ac.ir. و co.ir. و sch.ir. و net.ir. و gov.ir. و org.ir. و id.ir. .
 • biz: مخفف Business، برای کسب‌و‌کارها به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی استفاده می‌شود.
 • gov: مختصر واژه government است به معنای دولت و بیشتر مربوط به سایت ها و نهادهای دولتی می باشد.
 • edu: مخفف واژه Education به‌معنی آموختن دانش می‌باشد و براي مقاصد تعليمی چون پايگاه های آموزشی به‌كار می‌رود.
 • int: اختصار واژه International به معنی بين المللی می باشد كه حوزه اينترنتی سازمان های بين المللی را نشان می‌دهند.

بررسی مشکلات دامنه داخلی
در صورت بکارگیری این پسوند با مشکل تحریم بودن در تبلیغات گوگل مواجه می‌شویم، و تا زمان برقرار بودن تحریم‌های ایران این مشکل وجود خواهد داشت و این پسوند برای وب‌سایت‌هایی که از سیستم تبلیغات گوگل استفاده نمی‌کنند مناسب است.

انواع پسوند دامنهبررسی مشکلات دامنه بین‌المللی
مجددا به دلیل تحریم‌های صورت گرفته برای کشور ایران با این پسوند نمی‌توانید محدوده جغرافیایی هدف تعیین کنید و اگر خدمت رسانی ما فقط در داخل کشور صورت می‌گیرد از دامنه داخلی استفاده کنیم، قطعاً از هر جای دنیا جستجو بشویم سایت ما نمایش داده خواهد شد

تفاوت دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی ازنظر فنی

دامنه‌های بین‌المللی در مقایسه با دامنه‌های داخلی سرعت بالایی در ست شدن با سرور دارند، محبوبیت بیشتری داشته و مختص کشور خاصی نبوده و سراسر دنیا می‌توانند از این پسوند استفاده کنند.

کدام پسوندها مقرون به صرفه هستند؟
پسوند ملی کمترین قیمت را در مقایسه  با دیگر پسوندها دارد ، دلیل آن ثبت و ذخیره دامنه ملی در سیستم‌هایی می‌باشد که در ایران وجود دارند و طبیعتا به دلیل محلی بودن این سیستم ها هزینه نگهداری این پسوند کمتر می‌باشد، ولی در مقابل پسوندهای بین‌المللی به دلیل نوسانات قیمت دلار گران تر هستند.

پسوند ir اعتماد  بیشتری دارد
در صورتی که قصد ثبت دامنه خود با پسوند ir را داشته باشیم باید در پایگاه اطلاعاتی ایرنیک ثبت‌نام بشویم و پس از دادن اطلاعات خواسته شده حق استفاده از دامنه را داریم و به این  دلیل مدیر وبسایت نمی‌تواند کلاهبرداری کرده و یا خلاف قوانین عمل کند و تفاوت دامنه داخلی و دامنه بین‌المللی در این مورد بسیار مهم است چون بحث اعتمادسازی درمیان است.

تأثیر دامنه در سئو گوگل
بسیاری از کارشناسان درگذشته بر این باور بودند که دامین IR از نظر سئو و اعتبار گوگل و موتور های جستجو در جایگاه ضعیف تری نسبت به دامین های com و ir و org و info  قرار دارد که این موضوع چندی پیش از سوی گوگل رد شد.

دامنه اینترنتی کشور ایران یکی از بهترین دامنه‌های اینترنتی دنیاست و کشورمان در هنگام انتخاب دامنه در موقعیت بهتری نسبت به ۲ کشور ایرلند و عراق قرار گرفت. در حالی که نام ۲ کشور عراق Iraq و ایرلند Ireland هر ۲ با حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie نام گذاری شد.
مورد دیگر در تفاوت دامنه داخلی  و دامنه بین‌المللی  در زیبایی کلام و آشنا بودن برای ذهن مردم می‌باشد
دامنه مقرون به صرفه

خلاصه
دامنه بین‌المللی:

 • هزینه بالاتر نسبت به دامنه داخلی
 • مناسب جهت انجام تبلیغات در گوگل
 • آشنا بودن در سطح جهان
 • تعداد بیشتر دامنه‌های ثبت شده

دامنه داخلی:

 • اعتبار بیشتر به دلیل ثبت اطلاعات در ایرنیک
 • هزینه پایین نسبت به دامنه بین‌المللی
 • عدم امکان ثبت در گوگل

آزاد بودن دامنه
در صورتی که تفاوت دامنه داخلی  و دامنه بین‌المللی  را متوجه شده اید  و تصمیم خود را برای ثبت دامنه گرفته اید برای بررسی و انتخاب دامنه مورد نظر خود و اطلاع از آزاد بودن دامنه کافی است است عبارت Whoise Domain را در گوگل جستجو کنید وب‌سایت‌های زیادی ظاهر می‌شود که می توانید از طریق آنها بررسی کنید و ببینید دامنه مورد علاقه شما رزرو شده است یا نه.

بیشتر بخوانید : شرکت سئو چیست و هر شرکت سئو باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

 

ir بخریم یا بین‌المللی

به‌طور کلی  تفاوت دامنه  داخلی و خارجی گفته شد، تصمیم نهایی با شماست و با توجه به نیاز خود و مطالب گفته شده می توانید تصمیم بگیرید.برای اینکه کسی از نام تجاری شما سوء استفاده نکند بهتر است در صورت آزاد بود دامنه بین‌المللی com را هم برای خود تهیه کنید.

تماس با ما

جهت تماس با ما و سفارش طراحی انواع وب سایت ها می توانید با راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

تماس با ما
من هاست خرید هاست مشهد بهترین هاست مشهد هاست ارزان مشهد هاست اقتصادی خرید هاست