نکات مهم بستن قرارداد برای طراحی سایت

نکات مهم بستن قرارداد برای طراحی سایت

برخی از افراد تصور می کنند بستن و تنظیم قرارداد طراحی سایت کاری بسیار ساده بوده و نیاز به تخصص چندانی ندارد ولی سخت در اشتباه هستند. نوشتن قرارداد طراحی سایت بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. در این مقاله نکات مهم بستن قرارداد برای طراحی سایت را مورد بررسی قرارداده ایم. منتها قبل از وارد شدن به این موضوع بهتر است با معنا و مفهوم طراحی سایت بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت فروشگاهی در تهران به صورت حرفه ای

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت یا web designing به مراحل طراحی و ساخت یک پایگاه اینترنتی جهت اطلاع‌ رسانی ، معرفی شرکت شما و ارائه محصولات آن گفته می‌شود. اگر بخواهیم به تاریخچه طراحی سایت اشاره کنیم باید بگوییم که شخصی به نام تیم برنرزلی (Tim Berners-Lee) برای اولین بار در سال 1991 به ساخت یک سایت اقدام کرد ، که این امر موجب شد ، نامش به عنوان اولین فردی که توانسته یک سایت را طراحی کند در جهان ثبت شود. در قدیم سایت ها با کد های بسیار ساده‌ای به نام HTML نوشته می‌شدند ، این زبان برنامه نویسی گونه ای از ساختار نوشتاری سایت است که به راحتی به موتور های جستجوگر لینک می‌دهد. ولی در حال حاضر با عرضه شدن سیستم های مدیریت محتوا آماده (cms های آماده) کار و روند طراحی یک سایت بسیار آسان تر ، سریع تر و با هزینه ای پایین تر انجام میشود. در حال حاضر 37 درصد از وب سایت های جهان از cms وردپرس استفاده می کنند ، که این امر باعث محبوبیت این سیستم مدیریت محتوا آماده شده است.

نکات اولیه برای بستن و تنظیم هر قراردادی

نکات اولیه برای بستن و تنظیم هر قراردادی :

برای نوشتن یک قرارداد استاندارد علاوه بر اطلاعات و جزئیات مربوط به آن قرارداد، داشتن دانش حقوقی کافی بسیار ضروری است. نداشتن دانش کافی و اطلاعات حقوقی امکان دارد با امضا کردن یک کاغذ معمولی و بی ارزش ضرر و زیان زیادی را به خود و کسب و کار خود بزنید. به همین دلیل پیشنهاد میشود در هر قراردادی یک وکیل به عنوان مشاور برای خود داشته باشید.

در ابتدا برای بستن هر نوع قراردادی باید طرف مقابل خود (شرکت و مجموعه مورد نظر) را کامل مورد ارزیابی قرار دهید. وقتی شناخت کافی از طرف مقابل وجود نداشته باشد ، راه سوء تفاهم همیشه بازخواهد بود و امکان دارد به مشکلات زیادی بر بخورید. بعد از شناخت و ارزیابی طرف مقابل ، مطمئن شوید که طرف مقابل شما صلاحیت کافی برای امضای قرارداد موردنظر را داشته باشد. هم از نظر اطلاعاتی و هم از نظر وظایف ایشون. کامل مطمئن شوید ، انتظاراتی که دارید را شخص مقابل می تواند برآورده کند.

قبل از بستن قرارداد حتما یکبار با شخص مقابل جلسه حضوری داشته باشید ، که با ایشون بیشتر آشنا شوید. همیشه یادتان باشد با حسن نیت وارد توافق و قراردادی جدید شوید و خواسته های طرف مقابل را همانند خواسته های خود بدانید. بعد از شناخت کامل شخص مقابل و تمایل به بستن قرارداد ، در تلاش این باشید که هدف خود را به ایشان برسانید و هر دو در یک مسیر و برای دستیابی به یک هدف تلاش کنید.

حال با نکات اولیه بستن هر نوع قراردادی آشنا شدید. بهتر است بریم سراغ موضوع مهمتری یعنی : نکات مهم بستن قرارداد برای طراحی سایت چیست؟ در ادامه این مقاله پویا وب با نکات مهم بستن قرارداد طراحی سایت آشنا خواهید شد.

نکات مهم بستن قرارداد برای طراحی سایت

نکات مهم بستن قرارداد برای طراحی سایت

در این مقاله ما قسط نداریم ، نکات مهم در حین بستن قرارداد را فقط برای شخص کارفرما توضیح بدهیم ، که کارفرما بتواند از آن قرارداد بهترین بره را ببرد ولی مجری (طراح سایت) ناراضی باشید و یا برعکس. قسط ما این است که نکات مهم بستن قرارداد طراحی سایت هم برای مجری و هم برای کارفرما را به شما توضیح دهیم ، تا هر دو شخص راضی باشد و بتوانند یک همکاری فوق العاده رو تجربه کنند. پس ادامه این مقاله به دو بخش تقسیم می شود :

 1. نکات مهم در حین بستن قرارداد طراحی سایت برای کارفرما
 2. نکات مهم در حین بستن قرارداد طراحی سایت برای مجری و طراح سایت

که در ادامه نکات مهم هر دو شخص را ذکر کرده ایم و امیدواریم از محتوا این مقاله لذت ببرید.

نکات مهم در حین بستن قرارداد طراحی سایت برای کارفرما

نکات مهم در حین بستن قرارداد طراحی سایت برای کارفرما

به طور خلاصه کارفرما در حین بستن قرارداد طراحی سایت باید به نکات زیر توجه کند :

 1. شخص و مجموعه مقابل و طرف قرارداد خود را بشناسید و از فعالیت آنها اطمینان خاطر داشته باشید.
 2. تمامی امکاناتی که از وب سایت می خواهید را در قرارداد ذکر کنید.
 3. حواستان به مدت زمان پروژه و زمان تحویل سایت باشد.
 4. حواستان باشد مجری تمامی اطلاعات وب سایت را به نام شما ثبت کند.
 5. کل مبلغ قرارداد را در ابتدا کار به مجری ندهید.
 6. حواستان به هزینه های اضافی غیر از مبلغ کل طراحی سایت باشد.
 7. بعد از اتمام پروژه تمامی دسترسی هارا از اینشون دریافت کنید و این مورد باید حتما در قرارداد ذکر شود.
 8. مسئله پشتیبانی وب سایت را در همان اول پروژه و قبل از بستن قرارداد با مجری در میان بگذارید.
1- شخص و مجموعه طرف قرارداد خود را بشناسید !

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم ، شناخت شخص مقابل برای بستن هر نوع قراردادی لازم است. این موضوع در بستن قرارداد طراحی سایت نیز پایدار است. حتما سعی کنید قبل از بستن قرارداد یک بار با شخص مقابل و مجموعه طرف قرارداد خود جلسه داشته باشید تا هم با ایشون بیشتر آشنا شوید و همچنین از دانش و اطلاعات ایشون در زمینه طراحی سایت مطلع بشوید.

تمامی امکاناتی مورد نظر در قرارداد ذکر شود

2- تمامی امکانات مورد نظر خود را در قرارداد ذکر کنید.

بهتر است تمامی امکانات مد نظر خود را در قرارداد بیان کنید ، زیرا برخی از شرکت ها و مجموعه های طراحی سایت برای پیاده سازی امکانات خارج از قرارداد ، هزینه اضافی دریافت می کنند. که به این موضوع باید حتما توجه داشته باشید.

3- حواستان به مدت زمان پروژه باشد.

باید حواستان به تاریخ شروع کار و تاریخ اتمام کار باشد. در صورت بروز مشکلات از جانب مجری و تکمیل نشدن پروژه در زمان ذکر شده ، می توانید هزینه ای را به عنوان ضرر و زیان دریافت کنید. معمولا مدت زمات طراحی یک سایت با cms آماده وردپرس بین 2 الی 6 هفته کاری و طراحی سایت به صورت اختصصاصی و کدنویسی بین 1 الی 3 ماه طول است.

تمامی امکاناتی مورد نظر در قرارداد ذکر شود

4- تمامی اطلاعات سایت باید به نام کارفرما به ثبت برسد !

این یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود. زیرا هر وب سایتی که پیاده سازی می شود اطلاعات مالک آن در سامانه ها مختلف ثبت می شود. در صورتی که یک طراح سایت اطلاعات دامنه و موارد دیگر یک وب سایت شرکتی را به نام خودش ثبت کند ، مالک آن شرکت می تواند از او شکایت کند. به همین دلیل این موضوع باید در قرارداد ذکر شود.

5- کل مبلغ قرارداد را در ابتدا پرداخت نکنید.

یکی از موضوعات مهمی که در حین بستن قرارداد طراحی سایت به آن اشاره می شود ، موضوع پرداختی های پروژه است. در اکثر قراردادهای طراحی سایت 50 درصد مبلغ را در ابتدا کار دریافت می کنند و 50 درصد باقی مانده بعد از اتمام کار و رضایت کارفرما. در صورت اینکه مجری درخواست پرداخت کل مبلغ را در ابتدا کار از شما دارد ، به هیچ عنوان قبول نکنید و داخل قرارداد ذکر کنید که نحوه واریزی ها و قسط های پرداختی وب سایت در چه تاریخ هایی و بعد از انجام کدام مراحل پروژه انجام میشود.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت آموزشی حرفه ای و بی نقص

حواستان به هزینه های اضافی باشد

6- حواستان به هزینه های اضافی باشد.

متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات حقوقی کافی ، افراد در حین بستن هر نوع قراردادی مبلغ کلی که در اتمام کار پرداخت می کنند بیشتر از مبلغ ذکر شده در قرارداد می باشد. متاسفانه این امر در بعضی از طراحان سایت رایج شده است که برای ثبت دامنه ، هاست ، قالب و افزونه ها و خرج های دیگر وب سایت ، هزینه اضافی و جدا از قرارداد دریافت می کنند. معمولا مبلغ ذکر شده در قرارداد اکثر شرکت ها و مجموعه های بزرگ طراحی سایت ، شامل هزینه های ثبت دامنه ، هاست و … هم می شود و دیگر هزینه اضافی از کارفرما دریافت نمی کنند. ولی در صورت اینکه طراحی سایت شما این هزینه های اضافی را دریافت می کند ، حتما این موارد باید داخل قرارداد ذکر شود.

7- دریافت دسترسی های سایت بعد از اتمام پروژه

یکی دیگر از نکات مهم برای بستن قرارداد طراحی سایت دریافت دسترسی های وب سایت است. حتما در حین بستن قرارداد با مجری این موضوع را ذکر کنید که بعد از اتمام پروژه تمامی دسترسی ها اعم از : دامنه ، هاست ، ایمیل ، پنل CMS و … به کارفرما تحویل داده میشود.

حواستان به موضوع پشتیانی باشد

8- حواستان به موضوع پشتیانی باشد !

اکثر شرکت ها و مجموعه های طراحی سایت به مشتریان خود بعد از اتمام پروژه ، تا 6 الی 12 ماه پشتیبانی رایگان می دهند. ولی در صورت ذکر نشدن این موضوع در قرارداد از مجری خود سوال بپرسید که پشتیبانی سایت به چه صورت است؟ و در صورت داشتن پشتیبانی حتما این موضوع در قرارداد ذکر شود. همچنین خدماتی که شامل پشتیبانی رایگان می شود نیز باید در قرارداد شما ذکر شوند.

نکات مهم در حین بستن قرارداد طراحی سایت برای شخص مجری

نکات مهم در حین بستن قرارداد طراحی سایت برای شخص مجری

نکات مهمی که یک طراح سایت در حین بستن قرارداد طراحی سایت باید به آنها توجه کند به صورت زیر است :

 1. اطلاعات دامنه و هاستی که به ثبت می رسد باید در قرارداد ذکر شود.
 2. عکس از اطلاعات کارفرما (اعم از کارت ملی ، شناسنامه ، کدپستی و …)
 3. مشخص شدن نوع طراحی سایت (بصورت cms آماده یا کدنویسی)
 4. امکاناتی که شامل طراحی سایت مورد نظر می شود.
 5. نحوه پرداخت و مراحل پرداخت با تاریخ آن باید در قرارداد ذکر شود.
 6. خدمات پس از اتمام پروژه باید ذکر شود. (اعم از پشتیبانی و آموزش رایگان)
 7. دسترسی های وب سایت باید به مالک شرکت و کسب و کار داده شود.

اطلاعات دامنه و هاست باید در قرارداد ذکر شود.

1- اطلاعات دامنه و هاست باید در قرارداد ذکر شود.

اطلاعات هاست (از جمله شرکت هاستینگ، میزان فضا و منابع آن) و همچنین اطلاعات دامنه ها (نام دامنه ، پسوند های دامنه و اطلاعات مالک آن) باید در قرارداد ذکر شود. تا در صورت تمایل کارفرما به عوض کردن نام دامنه ، هزینه آن دریافت شود.

2- دریافت اطلاعات کارفرما 

برای به ثبت رساندن تمامی اطلاعات وب سایت به نام کارفرما ، نیاز به داشتن مدارک زیر است :

 1. کارت ملی
 2. شناسنامه
 3. کدپستی
 4. آدرس محل کسب و کار یا منزل
 5. شما ثابت همان آدرس

که بهتر این اطلاعات در حین بستن قرارداد دریافت شود.

3- مشخص شدن نوع طراحی سایت

خیلی از مواقع این مشکل دیده می شود که کارفرما تمایل به طراحی یک وب سایت کدنویسی داشت است ولی مجری یک وب سایت cms آماده طراحی کرده است و یا برعکس. که نوع طراحی سایت بهتر است در قرارداد ذکر شود و کارفرما از آن مطلاع باشد.

4- امکاناتی که شامل پروژه می شود

بهتر است امکاناتی که شامل طراحی وب سایت مورد نظر است در قرارداد ذکر شود. زیرا در بعضی مواقع کارفرما نیاز به امکاناتی خاص و پبچیده دارد که به طور مثال پیاده سازی آن ها با cms های آماده امکان پذیر نیست. پس بر اساس نوع طراحی سایت ، امکانات قابل اجرا آن وب سایت را با کارفرما در میان بگذارید.

نوشتن مراحل پرداخت در قرارداد یکی از مهم ترین نکات بستن قرارداد طراحی سایت است

5- نوشتن مراحل پرداخت در قرارداد یکی از مهم ترین نکات بستن قرارداد طراحی سایت است.

بهتر است تمامی اقساط و مراحل پرداخت پروژه در قرارداد ذکر شود ، که بعد از انجام فلان مرحله از پروژه در تاریخ مقرر مبلغی دریافت میشود. با انجام این کار هم کارفرما از کار شما راضی می شود زیرا روند طراحی سایت را مشاهده می کند و همچنین پول خود را بدون مشکلی دریافت می کنید.

6- پشتیبانی سایت و آموزش رایگان

ذکر این دو مورد در قرارداد طراحی سایت هم به نفع مجری است و همچنین کارفرما. پس بهتر است برای این دو مورد جایی را در قرارداد خود مشخص کنید.

7- واگذار کردن دسترسی های سایت به مالک کسب و کار

این مورد یکی از موضوعاتی است که هر کسی به آن اشاره نمی کند. دادن دسترسی وب سایت به شخصی جدا از مالک اون کسب و کار ، امکان دارد مشکلات حقوقی زیادی گریبان گیر شما شود. پس بهترین کار این است که اطلاعات شخص دریافت کننده دسترسی های وب سایت داخل قرارداد ذکر شود و حتما شخص دریافت کننده مالک شرکت و کسب و کار باشد.

نمونه قرارداد طراحی سایت

نمونه قرارداد طراحی سایت

تا به اینجا امیدواریم اطلاعات ارزشمندی را دریافت کرده باشید. در ادامه لینکی به عنوان نمونه قرارداد طراحی سایت در اختیار شما قرارداده ایم. که می توانید از محتوا این قرارداد آماده استفاده کنید.

نمونه قرارداد طراحی سایت

در صورت رضایت از محتوای این مقاله پویا وب ، مارا به دوستانتان معرفی کنید.

بیشتر بخوانید:طراحی سایت در دزاشیپ، تنها راه موفقیت در کسب وکار

تماس با پویا وب

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

دیدگاه ها بسته شده است