طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو امروزه برای موفقیت شما بسیار بسیار مهم است. و سایت واکنشگرا برای سئو سایت ما نیز خیلی مهم است  . اگر راجب سئو نمیدانید اینجا کلیک کنید .  در ادامه این مقاله ما توضیح خواهیم داد که اصلا طراحی سایت ریسپانسیو چیست و چرا باید وب سایت خودمان را به صورت ریسپانسیو بسازیم. همچنین در این مقاله شما می توانید در مورد اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو برای موتور جست و جو و کاربران را مطالعه کنید ، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

دامنه مقرون به صرفه

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن یک وب سایت به معنای توانایی وب سایت برای نمایش در انواع دستگاه های مختلف مانند : تلفن های همراه ، لپ تاپ ها ، تبلت ها و… است. به عبارت خیلی ساده تر یعنی وب سایت در صورت باز شدن توسط دستگاه های مختلف از حالت استاندارد و زیبای خود خارج نشود ، برای مثال : کلمات در هم ریخته شوند و یا المان های وب سایت جابجا شوند و… .

طراحی سایت ریسپانسیو امروزه دیگر یک ویژگی و یا مزیت خاص برای شما محسوب نمی شود ، بلکه تبدیل به یک ضرورت شده است و اگر وب سایت شما یک وب سایت واکنشگرا نباشد ، حتما در ادامه کار به مشکل بر خواهید خورد و در نتیجه موفقیت وب سایتتان به مشکل بر می خورد. در ادامه ما به برخی از مزایا و معایب واکنشگرا بودن وب سایت خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : وردپرس یا کدنویسی؟ کدام آنها برای ما بازدهی بیشتری خواهد داشت؟

 

واکنشگرا بودن وب سایت

مزایا و معایب ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن یک وب سایت چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو یک سری مزایا و معایب دارد که در ادامه ما به برخی از آنها پرداخته ایم.

مزایای واکنشگرا بودن وب سایت

صرفه جویی در زمان

اولین مزیتی که طراحی سایت ریسپانسیو به شما می دهد صرفه جویی در زمان است. شما با ریسپانسیو کردن وب سایت خود دیگر نیازی ندارید که بخواهید یک طراحی مجزا برای دستگاه های مختلف مانند : تلفن های همراه ، لپ تاپ ها و تبلت ها و غیره داشته باشید و کافی است که فقط با یک بار طراحی همه ی دستگاه ها را تحت پوشش قرار دهید.

همچنین شما با طراحی سایت واکنشگرا خود ، دیگر نیازی ندارید که هی به طور روی محتوای آن یکی نسخه کار کنید و آنها را دائما به روز کنید ، بلکه فقط یک بار محتوای خود را به روز رسانی کرده و در نتیجه این مورد نیز به صرفه جویی زمان و انرژی شما کمک می کند.

تاثیر مستقیم روی تجربه کاربری 

برای کاربران وب سایت شما بسیار مهم است که وب سایت شما واکنشگرا باشد و آنها بتوانند با تلفن های همراه خود نیز وارد وب سایت شما شوند. مسلما زمانی که وب سایت شما ریسپانسیو نباشد روی تجربه کاربری شما اثر منفی خواهد گذاشت و کاربران نمی توانند به راحتی از وب سایت شما استفاده کنند و برای دریافت خدمات و یا محصولات شما به مشکل خواهند خورد که در نتیجه روی میزان فروش شما نیز تاثیر گذار خواهد بود.

افزایش ترافیک وب سایت 

مسلما شما با طراحی سایت ریسپانسیو خود ، جامعه بیشتری از کاربران را جذب خود خواهید کرد چرا که باید گفت که طبق آمار در سال 2020 بیش از 52 درصد کاربران دنیا با استفاده از تلفن های همراه خود به وب گردی می پردازند. پس چه خوب است که وب سایت شما برای این دسته از کاربران نیز طراحی شده باشد و آنها نیز بتوانند از خدمات و محصولات وب سایت شما استفاده کنند و در نتیجه بازدید و ترافیک وب سایت شما زیاد خواهد شد.

جمع بندی 

اگر بخواهیم در مورد مزایای طراحی سایت به صورت ریسپانسیو یک جمع بندی داشته باشیم ، مزایای واکنشگرا بودن وب سایت شما شامل موارد زیر می باشد.

  • صرفه جویی در زمان
  • صرفه جویی انرژی
  • افزایش ترافیک وب سایت
  • و برخی موارد دیگر

معایب طراحی ریسپانسیو چیست؟

مسلما مزایای طراحی سایت ریسپانسیو ، خیلی بیشتر از معایب آن است. اما در ادامه ما برخی از آنها را به شما توضیح می دهیم که هنگام طراحی سایت خودتان به آن توجه داشته باشید.

باید بدانید که طراحی سایت به صورت ریسپانسیو هیچ تاثیری روی سرعت بارگذاری شما برای کاربران دستگاه های مختلف نمی گذارد و برای مثال اگر یک المانی را برای بارگذاری در طرح موبایل و یا سایر دستگاه ها غیر فعال می کنید ، به معنای این نیست که آن المان لود نمی شود ، بلکه فقط به کاربران نمایش داده نمی شود اما آن ها را در لود وب سایت لحاظ می کند.

همچنین به عنوان یکی دیگر از معایب آن می توان به پشتیبانی نکردن برخی از مرورگر های موبایل کاربران از مدیا کوئری ها برای اجرای انواع دستور العمل های CSS اشاره کرد که باید گفت این مشکل کاربران با به روز رسانی  سیستم عامل های خود و همچنین اپلیکیشن های آن به صورت دوره ای ، در حال بر طرف شدن است اما خب نکته ای بود که لازم بود شما آن را در نظر داشته باشید.

بیتر بخوانید : 

طراحی به صورت ریسپانسیو

از کجا بفهمیم که وب سایت ما ریسپانسیو است؟

برای اینکه متوجه شویم طراحی سایت ریسپانسیو ما مشکلی دارد و یا اینکه اصلا وب سایت ریسپانسیو است یا خیر راه های مختلفی وجود دارد که می توانید آنها را در ادامه مطالعه کنید.

سرچ کنسول گوگل 

همان طور که قبل تر هم گفتیم ریسپانسیو بودن وب سایت دیگر یک مزیت نیست ، یک ضرورت است. در سرچ کنسول گوگل شما می توانید هر صفحه ای که مد نظرتان بود را آنالیز کرده و در صورت وجود مشکلاتی در بخش ریسپانسیو بودن آن را مشاهده و برطرف کنید که اکثرا هم شامل مواردی همچون : کوچک بودن متن صفحه ، نزدیک بودن بیش از حد المان های وب سایت به هم دیگر ، عریض تر بودن محتوا نسبت به صفحه و…

اما اگر در کل بخواهیم میزان واکنشگرا بودن وب سایت خود را بسنجید می توانید اینجا کلیک کنید تا وارد صفحه ریسپانسیو چکر گوگل شوید.

https://search.google.com/test/mobile-friendly

روش دستی 

همچنین شما می توانید در دسکتاپ با کوچک کردن حجم مرورگر خود یا minimize کردن مشاهده کنید که آیا المان های وب سایت شما به هم ریخته می شود و یا خیر که در صورتی که در هم ریختگی ایجاد نشود و المان های وب سایت به راحتی نمایش دهد یعنی وب سایت شما ریسپانسیو است. همچنین می توانید از قابلیت developer tools مرورگر نیز استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا وب سایت شما ریسپانسیو است یا خیر.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد نقش و اهمیت ریسپانسیو بودن وب سایت ، خدمت شما توضیح دهیم و اگر سایر مقالات ما را نیز مطالعه کرده باشید ، متوجه می شوید که به این موضوع اشاره بسیاری کرده ایم. اهمیت ریسپانسیو بودن وب سایت شما بسیار بالا است ، بنابراین هنگام طراحی سایت خود حتما روی طراحی سایت واکنشگرا تمرکز داشته باشید تا یک وب سایت کاملا حرفه ای داشته باشید.

ارتباط با ما

سایر مقالات پویا وب

تماس با ما
09915066679