چرا باید اصول سئو را یاد بگیریم؟

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی ، که بین جامعه سئو کاران وجود دارد ، این است که افراد در صورتی که یک عملی را در یک وب سایت تست می کنند و نتیجه مطلوب آن را می بینند ، تصور می کنند که دیگر در همه ی وب سایت ها این موضوع یکسان است. در این مقاله ما به شما برخی از اصول سئو را آموزش خواهیم داد و توضیح می دهیم ، که اصلا اصول سئو چیست؟ و چرا باید اصول سئو را یاد بگیریم ، پس با ما همراه باشید.

چرا باید اصول سئو را یاد بگیریم
اصول سئو وب سایت

اصول سئو چیست ؟ سئو به چه معناست؟

سئو در اصل مخفف عبارت {Search Engine Optimizition} هست ، که به معنای بهینه سازی موتور های جست و جو گر است. امروزه سئو نقش بسیار مهمی در میزان درآمد کسب و کار های اینترنتی دارد. در ادامه برای درک بهتر این مورد یک مثالی را برای شما آماده کرده ایم.

فرض کنید که وارد موتور جست و جو گر مانند : گوگل می شود و سعی می کنید به دنبال یک آهنگ و یا فیلمی بگردید. شما هیچ وقت به طور مستقیم وارد یک وب سایت نمی شوید تا در بخش جست و جوی آن فیلم یا موزیک مورد نظر خود را جست و جو کنید بلکه در گوگل جست و جو کرده و در طبق نتایج جست و جو وارد سایت های رتبه های اول می شوید که طبق آمار چیزی حدود 35 درصد افراد روی لینک اول نتایج کلیک می کنند و همین موضوع باعث بیشتر شدن اهمیت سئو می شود. در ادامه می توانید برخی از مهم ترین اصول سئو را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید : سئو سایت چیست؟ اصلا چرا باید یک وب سایت را سئو کرد؟ آیا مهم است؟

گیف سئو
اصول سئو حرفه ای

چرا ما باید سئو را جدی بگیریم؟

مسلما ، مهم ترین دلیلی که افراد برای کسب و کار وب سایت طراحی می کنند ، افزایش میزان فروش آنلاین است! به همین خاطر زمانی که وب سایت شما در رتبه های بالا حضور نداشته باشد ، نمی توانید به خوبی محصولات و خدمات خود را به افراد نمایش دهید ، و در نهایت آن ها را به فروش برسانید. در این زمان بحث سئو به وجود می آید و شما برای اینکه بتوانید وب سایت خود را به خوبی معروف کنید ، باید سئو حرفه ای داشته باشید.

اهمیت سئو ، امروزه بیشتر از قبل نیز شده ، چرا که به علت وجود ویروس کرونا و غیر حضوری شدن خیلی از مراکز ، طراحی وب سایت بسیار بیشتر شده است و رقابت بین افراد برای حضور در رتبه های اول خیلی سخت تر نسبت به چندین سال پیش است و شما باید برای بهینه سازی خوب اصول سئو را بدانید

بیشتر بخوانید : رتبه سئو سایت چیست ؟ چگونه می توان آن را بدست آورد؟ آیا مهم است؟

16 اصول سئو که باید آنها را بدانید

1- سئو تکنیکال را به خوبی انجام دهید!

در ادامه ما به برخی از مهم ترین المان های سئو تکنیکال اشاره خواهیم کرد ، که تمامی آنها اصول سئو به صورت پایه ای هستند و اگر شما نتوانید این موارد را به خوبی اجرا کنید ، در زمینه سئو شکست خواهید خورد.

UI و UX در اصول سئو

2- UIو UX جذاب

یکی از پایه ای ترین المان های اصول سئو ، این مورد است. UI مخفف عبارت User Interface Design و به معنای طراحی رابط کاربری است. UI در واقع به آن طراحی ظاهری وب سایت یا اپلیکیشن، که کاربر آنها را مشاهده می کند و بیشتر با جلوه های بصری و گرافیکی سروکار دارند گفته می شود.

UX یا User Experience گفته می شود و به این معناست که کاربر از کار کردن با وب سایت شما تجربه خوبی را داشته باشد و رضایت کامل را داشته باشد. به عبارت دیگر UX به احساسی گفته می شود ، که کاربران در حین کار با وب سایت به دست می آورند.

مسلما ، یک کاربر هر چقدر از ظاهر جذاب وب سایت شما و بخش های مختلف وب سایت شما لذت ببرد ، بیشتر جذب وب سایت شما می شود و شما در زمینه سئو ، باید طوری عمل کنید که بتوانید کاربران را راضی نگه دارید و تمامی نیاز های آنها را بر طرف کنید.

سرعت وب سایت

3- سرعت وب سایت

یکی از مهم ترین المان ها در بحث اصول سئو وب سایت ، سرعت وب سایت شماست! زمانی که سرعت وب سایت شما بهینه سازی نشده باشد و کاربران و همینطور ربات های گوگل برای وارد شدن به وب سایت شما با کندی سرعت مواجه شود ، ممکن است گوگل به راحتی شما را در صفحات نتایج نشان ندهد و به همین دلیل بحث سرعت وب سایت مهم است.

طبق قوانین جدید گوگل ، که در سال 2021 اعلام شده است ، وب سایت شما باید به طور کامل در زیر 3 ثانیه بارگذاری شود و همینطور حجم صفحه اصلی وب سایت شما باید زیر 900 کیلوبایت باشد! برای انجام این کار شما باید تمامی المان های وب سایت خود مانند : html,css,javascript ، تصاویر و… را به خوبی بهینه سازی کنید و همینطور از یک هاستینگ بسیار قوی استفاده کنید و اگر از CDN ها استفاده کنید ، بسیار به سرعت وب سایت شما کمک کننده خواهد بود.

امنیت در اصول سئو

4- امنیت وب سایت 

یکی دیگر از اصول سئو ، که گوگل اخیرا ، به آن حساسیت بالایی نشان داده است ، بحث منیت وب سایت هست. زمانی که امنیت وب سایت شما تامین نشود و دچار حملات هکر ها شده باشد ، گوگل از ورود کاربران به وب سایت جلوگیری می کند!

این مورد می تواند بدترین خبر ممکن ، برای یک وب سایتی که در رتبه های اول حضور دارد و روزانه ورودی های زیادی نیز دارد ، باشد. برای بحث امنیت ، شما باید از یک متخصص امنیت کمک بگیرید و وب سایت خود را به طور کامل از نظر کد نویسی و پلاگین ها ایمن سازی کند.

همینطور شما باید گواهی SSL را نیز فعال کنید ، چرا که گوگل به وب سایت هایی که این گواهی را دارند ، نسبت به آنهایی که ندارند بیشتر اهمیت می دهد.

این موارد برخی از مهم ترین المان های سئو تکنیکال به صورت کلی بودند ، که نیاز بود با آنها آشنا بشید ، در ادامه با ما همراه باشید تا با سایر موارد آشنا شوید.

محتوای سئو شده

5-  محتوای وبسایت

یکی دیگر از مهم ترین المان های پایه ای اصول سئو محتوای وب سایت است! منظور ما از محتوا فقط ، متون و تصاویری که فقط در مقالات خود درج می کنید نیست. در اولین قدم از محتوای وب سایت ، شما باید صفحات اصلی مانند : صفحه نخست شما ، درباره ما ، تماس با ما و… را به خوبی طراحی کنید و محتوای خوبی را در آن درج کنید. همینطور سعی کنید ، تا جای ممکن صفحه های بی محتوا تولید نکنید.

در ادامه ما به برخی از مهم ترین نکات مربوطه به تولید محتوای سئو شده پرداخته ایم ، پس با ما همراه باشید.

انتخاب کلمات کلیدی درست

انتخاب کلمات کلیدی درست

قبل از هر کاری در زمینه تولید محتوا ، شما باید تحقیقات کلمه کلیدی را انجام دهید. بسیار مهم است ، که شما روی کلماتی مانور دهید ، که به صورت ماهانه سرچ بالایی داشته باشند و شما متوجه این موضوع شده باشید ، که آن کلمه کلیدی برای شما بازدهی خواهد داشت و سعی نکنید ، که به صورت کورکورانه تولید محتوا را انجام دهید و حتما برای درج محتوای وب سایت خودتان یک استراتژی بلند مدت داشته باشید چرا که یکی از مهم ترین اصول سئو ، انتخاب کلمات کلیدی صحیح است.

بهینه سازی عنوان محتوا

یکی از مهم ترین اصول سئو عنوان های مقاله های شماست. عنوان هایی که شما برای محتوای خود می نویسید ، باید بهینه شده باشد و در آن از کلمه کلیدی مقاله شما استفاده شده باشد. خیلی مهم است ، که عنوان هایی که برای مقاله وب سایت خود استفاده می کنید ، برای کاربران جذاب باشد و آن ها را برای کلیک و ورود به وب سایت شما ترغیب کند. در مورد محتوا باید بگوییم ، که عنوان های شما برای اینکه بتواند در گوگل به خوبی نمایش دهد ، 55 تا 60 کاراکتر ایده آل است و بستگی به صفحه نمایش کاربران نیز دارد ، که تا چه حد کاراکتر را در صفحات نتایج جست و جو را مشاهده کنند.

توضیحات متا یا Meta Description

توضیحات متا محتوا های شما ، باید در کل زیر 160 کاراکتر باشد و سعی کنید در آن از کلمه کلیدی هدف خود حتما 1 بار استفاده کنید. این مورد از این جهت اهمیت دارد ، چرا که برخی از کاربران با خواندن توضیحات متای محتوا ها یک اطلاعات کلی از مقاله شما دریافت می کنند و همین موضوع می تواند روی نرخ کلیک شما تاثیر گذار باشد و این مورد هم جزء اصول سئو وب سایت ها می باشد.

عنوان های اصلی محتوا یاHeading   

یکی دیگر از مهم ترین اصول سئو ، بهینه سازی هدینگ ها ، یا عنوان های اصلی محتوای شماست. سعی کنید ، که از H1 های جذاب برای کاربران استفاده کنید و در مورد آن نیز باید بگوییم ، که در h1 خود از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید و نکته اصلی اینجاست ، که H1 شما تفاوت داشته باشد و برخی ها به اشتباه این تصور را دارند ، که عنوان هایی که برای مقالات خود درج می کنند ، در واقع همان H1  آن ها هم هست ، در صورتی که عنوان ها با تگ های html مجزایی توسط ربات های گوگل خوانده می شوند.

بهینه سازی عنوان

بهینه سازی لینک های محتوا های شما

سعی کنید ، برای محتوا های خود از لینک های کوتاه تر استفاده کنید ، و همچنین در آن ها از کلمه کلیدی هدف خود استفاده کنید و باید بگوییم ، که بلند کردن لینک مقالات شما ، هیچ گونه اعتبار و یا کیفیتی به محتوای شما اضافه نمی کند.

URL در سئو

6- URL صحفات وب سایت شما 

یکی دیگر از المان هایی که در اصول سئو ، باید به آن توجه کنید URL های وب سایت شماست. برای سئو کردن وب سایت خود ، شما باید این المان را به بهترین شکل بهینه سازی کنید. URL های وب سایت شما ، باید تا حد ممکن کوتاه باشد ، تا هم زیبایی بهتری داشته باشد ، و هم به ربات های خزنده گوگل برای بررسی وب سایت شما کمک می کند

7- ساخت عنوان جذاب برای کاربران

یکی دیگر از المان های اصول سئو ، که به طور مستقیم روی نرخ کلیک یا CTR {به طور کوتاه منظور ما از CTR تعداد افرادی هست ، که پس از دیدن وب سایت ها در نتایج جست و جو روی وب سایت شما کلیک می کند.} شما تاثیر گذار است. مهم ترین دلیلی که باعث می شود کاربران روی وب سایت ها کلیک کنند دو عامل است.

یک اینکه عنوان وب سایت شما چقدر جذاب و ترغیب کننده باشد و مورد دوم این است ، که وب سایت شما یک برند شناخته شده باشد ، که خیلی از وب سایت ها مورد دوم را ندارند و بیشتر باید روی جذاب تر کردن و ترغیب کننده تر کردن عنوان های صفحات سایت خود مانوور بدهند و به وسیله آن کاربران را جذب وب سایت خود کنند.

تولید محتوا

8- مقالات بهینه سازی شده

یکی دیگر از موارد مهم در اصول سئو محتوای بهینه شده است. محتوا هایی که در وب سایت خود انتشار می دهید ، باید به طور کامل بهینه سازی شده باشد و ربات های خزنده گوگل محتوای وب سایت شما را یک صفحه خوب تشخیص دهد و آن را در نتایج جست و جو نشان دهند.

برای نوشتن یک محتوای کاملا حرفه ای باید شما روی تمامی المان هایی مانند : نوشتن متن ، رعایت تمامی تکنیک ها ، تصاویر ، ویدیو ها و… بهینه سازی کامل را انجام دهید که این موارد روی محتوای شما بسیار تاثیر گذار است.

معمولا گوگل از محتوا هایی که با طول کلمات بیشتری نوشته شود ، بیشتر اعتبار می دهد و آن را بیشتر قبول دارد! اما ما نباید صرفا فقط به این دلیل هر محتوای متنی را با طول بالا بنویسیم و منتظر مشاهده نتایج بسیار خوب باشیم. محتوای وب سایت شما باید کاملا حرفه ای و جذاب برای کاربران باشد ، شما در محتوا های خود ، باید از تمامی ابزار هایی که به درک کاربران از محتوای شما بیشتر کمک می کند ، استفاده کنید تا بتوانید رضایت آنها و در نهایت رضایت گوگل را جلب کنید.

سعی کنید از مدیا هایی مثل : پادکست ، ویدیو ، تصاویر جذاب ، اینفوگرافیک ها و… در محتوای خود استفاده کنید ، چرا که این موارد برای توضیح دادن به کاربران بسیار کمک کننده است و شما با استفاده از این موارد به گوگل این موضوع را می رسانید ، که محتوای خوبی دارید.

لینک سازی داخلی

9- لینک سازی های داخلی وب سایت

یکی دیگر از اصول سئو ، که بسیار مهم است ، لینک سازی های داخلی وب سایت هست. لینک سازی داخلی در وب سایت شما باید کاملا سئو شده باشد و ربات های خرنده گوگل را به صفحات نامربوط و 404 نکشاند!

همچنین لینک سازی داخلی شما باید به نحوی باشد ، که Bounce Rate {بانس ریت یا نرخ پرش ، به میزان سرعت خروج کاربران از وب سایت گفته می شود و هر چقدر این درصد بانس ریت شما پایین تر باشد ، یعنی کاربران از محتوای شما راضی بوده اند.} را بالا نبرد ، برای مثال زمانی که در یک مقاله بعد از پاراگراف اول به سرعت لینک داخلی به یک مقاله دیگر را می دهید ، باید حواستان به این موضوع باشد ، که ممکن است ، کاربر با رفتن به آن لینک شما دیگر محتوای قبلی را مطالعه نکند.

همینطور لینک هایی که می دهید ، کاملا باید مرتبط باشد و اگر احساس می کنید ، که زیاد با لینک سازی داخلی به صورت حرفه ای آشنایی ندارید ، می توانید با کارشناسان سئو ما تماس بگیرید.

ساختار وب سایت

10- ساختار وب سایت

یکی دیگر از بحث های اصول سئو ، ساختار وب سایت شماست! این المان نیز ، در سئو وب سایت شما بسیار موثر است که در ادامه می توانید تمامی نکات لازم در مورد این موضوع را مطالعه کنید.

لینک های منوبار

11- لینک های منوبار شما 

لینک سازی در منوبار وب سایت شما ، یکی از مهم ترین منابع برای تقویت صفحات شماست! بنابراین سعی کنید ، که لینک صفحاتی که قصد دارید کاربران عادی به آنها بروند را در منوبار درج کنید مثل : درباره ما ، تماس با ما و… . یکی از مهم ترین برگه ها صفحه درباره ما است ، که برخی از کاربران برای سنجش اعتبار آن کسب و کار آدرس فیزیکی آن کسب و کار را از برگه درباره ما ، پیدا می کنند ، پس مهم است ، که لینک صفحات مهم شما در منوبار وجود داشته باشد.

همینطور لینک صفحات فروشگاه ، صفحه وبلاگ ، دسته بندی های محصول شما ، و صفحه اصلی و… باید در منو وب سایت شما درج شود! همچنین یکی از بهترین راهکار ها برای لینک سازی خوب ، آنالیز رقبا در این زمنیه است و شما می توانید تمامی وب سایت های رقیب خود را بررسی کنید و ببینید ، که چه برگه هایی را در منوبار خود گذاشته اند. این مورد نیز یکی از مهم ترین نکات در بحث اصول سئو هست ، که باید شما آن را رعایت کنید.

برچسب های سئو

12- تگ ها یا برچسب های وب سایت

برچسب یا تگ در واقع کاربرد دسته بندی ها را دارد ، اما با ساختار نسبتا کوچک تر نسبت به دسته بندی و اگر دانش کافی را برای استفاده از آن نداشته باشید ، می تواند برای شما مضر باشد. برچسب هایی که استفاده می کنید ، باید کاملا سئو شده باشد و از استفاده کردن از برچسب های نامربوط و زیاد خودداری کنید ، چرا که ممکن است موجب ارور سافت 404 و یا cannibalization شوید. همینطور استفاده کردن از برچسب های زیاد و نامربوط باعث کاهش اعتبار صفحه شما نیز می شود.

بردکرامپ

13- برد کرامب ها

برد کرامب ها لینک هایی هستند ، که به کاربران وب سایت کمک می کند ، تا متوجه شوند ، که در حال حاضر در کدام صفحه حضور دارند و صفحات قبلی آنها چه صفحه هایی است. این مورد روی تجربه کاربران وب سایت شما تاثیر گذار است و به آنها می تواند کمک کننده باشد.

14- نکات آخر در مورد اصول سئو

ما تا به اینجا برخی از مهم ترین اصول سئو را بررسی کردیم. حالا تو ادامه این مقاله ، یک سری المان های دیگر وجود دارد ، که می توانید جهت تکمیل دانش های قبلی خود مطالعه کنید.

لینک سازی خارجی

15- لینک سازی خارجی 

لینک سازی خارجی ، یکی از المان های مهم در اصول سئو است ، اما نه ضروری! شما اگر تمامی موارد قبلی را انجام نمی دادید امکان داشت ، که وب سایت شما به خوبی سئو نشود ، اما اگر تا چند سال هم بدون دریافت بک لینک فعالیت وب سایت خود را ادامه دهید ، اتفاقی نمی افتد.

اما المانی که اینجا به وجود می آید این است ، که شما با نداشتن بک لینک های خوب ، ممکن است ، که بخش زیادی از سئو خارجی خود را از دست بدهید و برای جذب بازدید کاربران به مشکل بر بخورید. زمانی که شما از وب سایت های دیگران که اعتبار بالایی داشته باشند ، لینک بگیرید ، این به معنای این است ، که گوگل اعتبار وب سایت شما را نیز افزایش می دهد و شما در صورت نیاز می توانید اقدام به ساخت و یا خرید بک لینک کنید.

 

خرید بک لینک

16- حضور شما در شبکه های اجتماعی 

یکی دیگر از المان های دیگر در اصول سئو ،  که باعث می شود تا گوگل متوجه شود ، که وب سایت شما کاملا معتبر بوده و محتوای خوبی دارد ، فعالیت در شبکه های اجتماعی هست و گوگل با اینکار برای شما افزایش اعتبار را در نظر می گیرید. سعی کنید ، که مقالات خود را شبکه های اجتماعی مانند : لینکدین ، اینستاگرام ، لینکدین ، توییتر و… منتشر کنید ، تا بتوانید برای خود افزایش اعتبار داشته باشید.

همچنین این موضوع زمانی جالب تر می شود ، که اگر محتوای وب سایت شما ، توسط کاربران ، در شبکه های اجتماعی منتشر شود ، و کامنت و لایک بالایی بگیرد ، گوگل متوجه این موضوع شده ، و اعتبار وب سایت شما را تا حدودی بیشتر می کند.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

جمع بندی

ما تا به اینجا برخی از مهم ترین المان های اصول سئو را خدمت شما توضیح دادیم. به عنوان کلام آخر ، باید بگوییم که هیچ وقت سعی نکنید ، از تکنیک های کلاه سیاه و نادرست برای رسیدن به رتبه های بالا استفاده کنید ، چرا که به همان سرعتی که پیشرفت می کنید ، با همان سرعت نیز جریمه خواهید شد.

در جواب به این سوال باید گفت خیر ، چرا که انجام اصول سئو سایت یک امر استراتژیکی است حتی در همان زمان پروژه ممکن است بار ها توسط تیم سئو با تعغیر استراتژی رو به رو شود. همینطور شما باید توجه داشته باشید که فقط شما نیستید که خواهان رتبه 1 هستید و رقبای بسیار زیادی نیز خواهید داشت و به همین دلیل گفته می شود که رسیدن به رتبه 1 در موتور جست و جو گر تازه شروع رقابت شما با سایر رقبا است.

رسیدن به رتبه 1 یک کار بسیار مهم و سخت است و هیچ شرکت سئو و یا شخص سئو کاری نمی تواند این تضمین صد در صد را به شما بدهد ، که شما می توانید در رتبه 1 گوگل حضور داشته باشید و شما تنها فقط و فقط می توانید از سابقه کار آن شرکت و پروژه های آنها به عملکرد آنها و رعایت اصول سئو به میزان دانش آنها پی ببرید.

مسلما بله ، در بسیاری از کسب و کار ها ، اینترنتی بودن آن ضروری است و حضور شما در رتبه های اول موتور های جست و جوگر می تواند کمک بسیار زیادی به شهرت رسیدن شما ، افزایش میزان درآمد شما و… کند. سئو یک بخش جدا نشدنی از وب سایت هاست ، بنابراین اگر می خواهید ، که میزان فروش خود از کسب و کار آنلاین شما بالا باشد ، حتما باید سئو سایت خود را جدی بگیرید و بدانید که اصلا اصول سئو چیست به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهید.

خرید بک لینک و یا ریپورتاژ بیشتر بستگی به میزان رقبای شما و سختی آن کلمه کلید مد نظر شما دارد ، در صورتی که رقابت بین وب سایت ها بر سر یک کلمه کلیدی ، آن چنان زیاد نباشد می توان بدون صرف این هزینه وب سایت را تا رتبه های اول رساند! ، اما در وب سایت هایی که رقبای زیاد و سرسختی دارند ، صرف این هزینه می تواند کمک کننده باشد. اما خب این مورد هم به این سادگی نیست و باید توسط متخصصان سئو انجام شود.

هزینه سئو سایت کم و ارزان قیمت تا حد بسیار پایین به این دلیل است ، که یا از روش های غیر اصولی و یا کلاه سیاه جهت انجام سئو سایت شما استفاده می کنند و یا از مهارت و تخصص پایینی برای بهینه سازی سایت برخوردار هستند.

توجه داشته باشید ، که نوع وب سایت شما هیچ تاثیری روی هزینه سئو سایت شما ندارد و فرقی ندارد ، که وب سایت شما فروشگاهی باشد و یا خدماتی یا هر نوع دیگر و با المان های گفته شده میزان هزینه سئو سایت شما مشخص می شود.

تماس با ما

سایر مقالات پویا وب

طراحی سایت
pouya

طراحی سایت در اردبیل

طراحی سایت در اردبیل مقدمه مشاغل بسیاری هستند که می توان آن‌ها را به صورت آنلاین ارائه داد. طراحی سایت در اردبیل برای مشاغل از میتواند

ادامه مطلب »
تماس با ما
من هاست خرید هاست مشهد بهترین هاست مشهد هاست ارزان مشهد هاست اقتصادی خرید هاست