اصول سئو ، با اصول سئو بیشتر آشنا شوید!

امروزه بحث سئو در همه جای ایران و جهان ، یک بحث داغ در امور دیجیتال مارکتینگ است. seo مخفف search engine optimation است که به فارسی می شود. بهینه سازی موتور جستو جو. حال باید برای این بهینه سازی اصولی رعایت شود که به اصول سئو معروف است.

رعایت این استاندارد ها به معنی ، رشد قوی سایت شما در نتایج گوگل  است. حال اصلا این استاندارد ها چی هستند؟ این اصول در واقع به مجموعه فعالیت ها و استاندارد ها گفته می شود که توسط متخصص seo باید در صفحات سایت رعایت شود. این استاندارد ها روز به روز دچار تغییرات هستند که باید به آنها آگاه بود و خود را برای داشتن یک seo خوب در سایتمان ، آماده کنیم. مثلا برخی از این اصول رعایت کردن اصول نگارشی در وب سایت هست. یا برخی از آنها استاندارد های بهینه سازی سایت و موارد جزئی آنهاست که به عکس ها ، کد ها ، صفحات ، تگ ها و … منتهی می شود.

شما با دانش روز سئو و اصول سئو ، می توانید تمام مواردی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت را ، طبق اصول انجام دهید و seo سایت خود را به بهترین شکل انجام دهید. ولی قبل از آن باید به این استاندارد ها بپردازیم تا با آنها کامل آشنا شوید.

این را در نظر داشته باشید که تمام مواردی که گفته می شود در جهت آشنایی با آنهاست و برای یادگیری الگوریتم های مربوط به آن از علم و رعایت استاندارد و اصول سئو برخوردار باشید. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید …

پادکست :

تکنیک اصول سئو

سر فصل ها :

اصول سئو چیست؟

اصول سئو چیست و چه تاثیری برای وب سایت ما دارد؟

اصول سئو به مجموعه فعالیت های تکنیکی گفته می شوند که در قالب استاندارد های موتور جست و جورگر هستند. در واقع این استاندارد ها نسبت به نحوه بررسی google و خود کاربر است. که باز خورد اصلی پس از مدتی بعد از پیش رفتن این ماجرا به جلو ، دیده می شود.

خوب در این قسمت می خواهیم به تعدادی از این اصول seo و فعالیت های مهم آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

سئو کلاه سفید: این سری از اصول seo و فعالیت های آن ، طبق تمام استاندارد های جهانی و google جلو میرود. دسته افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند ، با تمامی قوانین و استاندارد ها و الگوریتم های موجود و ارائه شده توسط گوگل ، اصول seo را پیش می برند. این seo همواره از بهترین و قانونی ترین راه ای خدمات seo هستند. معمولا بازخورد اصول seo کلاه سفید ، با استراتژی قوی در بلند مدت نشان داده می شود.

سئو کلاه سیاه: این دسته همانطور که از اسمشان پیداست در حوزه تاریک و سیاه seo فعالیت دارد. به این شکل که به راه های غیر معمول در ارائه این خدمات دست زده می شود. این روش ها به طور معمول وب سایت را برای مدت کوتاهی به بالاترین نتایج صفحات منتقل می کنند. اما پس از مدتی شاهد ریزش ناگهانی سایت در نتایج گوگل می شویم. معمولا این راه به هیچ عنوان برای سایت پیشنهاد نمی شود.

سئو کلاه خاکستری: سئو کلاه خاکستری به اصول سئویی گفته می شود که در آن بخشی از seo کلاه سیاه استفاده می شود. به طوری که گوگل متوجه این کار نمی شود. همنیطور این نوع از روش seo خطر کمتری نسبت به سئو کلاه سیاه دارد. اما به طور کلی بازم پیشنهاد نمی شود.

بیشتر بخوانید: چگونه سئو یاد بگیریم؟ سئو چیست و چگونه آن را یاد بگیریم؟

اصول تولید محتوا برای سایت

اصول سئو off page و on page چیست؟

ببینید به طور معمول که در بالاتر هم گفتیم، seo مجموعه خدماتی و کارهایی هستند که بحث رشد و دیده شدن آن در نتایج بالاتر گوگل است. حال مورد مهم تری باید گفته شود که اصلا سئو درون سایت و برون سایت چیست؟

seo درون سایت به مواردی گفته می شود که فعالیت های آن ، مختص در داخل خود سایت مورد نظر است. یعنی از گرفیک و دیزانی سایت گرفته ، تا عواملی همچون UI ، UX ، رابط کاربری ، محتوا و مقالات ، تصاویر ، ویدیو ها لینک ها و … که درون سایت مورد انجام می شوند از عوامل مهم اصول سئو درون سایت است.

اما سئو برون سایت به تمام کار هایی که خارج از خود سایت هستند و در جهت بهبود بهینه سازی آن است seo برون سایت می گویند. از کار هایی که می توان به سئو برون سایت اشاره کرد : بک لینک ها ٰ، رپورتاژ ها ، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … است.

البته این مورد را در نظر داشته باشید که ، خزندگان google همواره تمام لینک هایی که به سایت شما هدایت می شوند و یا از سایت شما خارج می شوند را بررسی و تحلیل می کنند و به صفحه مورد نظر و سایت شما امتیاز می دهند.

شما باید برای بهبود seo سایتتان ، اصول تولید محتوا را بلد باشید. زیرا این مسئله برای گوگل بسیار مهم است که در ادامه مقاله اصول سئو در رابطه با آن صحبت می کنیم.

اصول سئو

رعایت اصول تولید محتوا برای سایت !!!

در هر حال شما اگر سایتی برای کسب و کار خودتان دارید. برای اینکه بازخورد خوبی از google و کاربران بگیرید باید از محتوای عالی در سایتتان از آنها پذیرایی کنید. الگوریتم پاندا که در ژست های قبلی می توانید آن را پیدا و مطالعه کنید ، دقیقا به همین نکته اشاره دارد.

اصول تولید محتوا برای سایت مهم ترین بخش از سئو درون سایت است. شما باید تمام نکاتی اعم از منحصر بفرد بودن محتوای تولیدی ، کپی نبودن ، رعایت نکات نگارشی ، و همچنین از ارزشمند بودن آن اطمینان کامل داشته باشید.

شما برای داشتن یک محتوای خوب و seo شده طبق اصول سئو ، می توانید با تیم پویا وب در این باره در ارتباط باشید. برای مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگرید یا با مطالعه این مقاله محتوای خیلی مناسبی در این رابطه کسب کنید.

استراتژی اصول seo

آیا با رعایت اصول تولید محتوا برای سایت ، سایت ما سئو می شود؟

در این مورد باید به شما بگویم که خیر.

درست است که یک وبسایت ، باید همواره برای پیش رفتن طبق اصول سئو باید از محتوای ارزشمند استفاده کند . اما این استاندارد ها فقط یک قسمت مهم از ماجرا بود. یعنی تولید محتوا یک بخش 30 تا 50 درصدی از seo خوب برای سیات را رقم می زند.

یک سایت برای اینکه طبق استاندارد های مربوط پیش برود ، نیاز است که مواردی همچون : انتخاب کلمات کلیدی ، بهینه سازی عکس ها ، بینه سازی کد ها ، افزایش سرعت سایت ، بهینه سازی انکرتکست ها و … وقت کافی گذاشته شود تا طبق اصول seo در لینک های خوبی قرار  بگیریم.

کلمه کلیدی در اصول سئو

انتخاب کلمات کلید اصولی

خود شما وقتی کلمه ای را در گوگل سرچ می کنید ، همواره به دنبال این هستید که چه تعداد و یا چه کلماتی را سرچ کنیم که بهترین نتیجه ، توسط google نسبت به خواسته ما نمایش دهد.

در واقع با استراتژی ریختن درست برای این قسمت ، داریم ذهن کاربران و نیاز آنها را به شکلی می خوانیم. به این فکر کنید که شما اگر جای کاربر بودید چه کلماتی را سرچ می کردید؟

با این روش ساده می توانید برخی از موارد کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید.

بهترین کلمات کلیدی را مشخص کنید و تولید محتوا را استارت بزنید و یا به یه متخخص بسپارید. هر چه متخصص seo حرفه ای تر باشد ، می تواند مقالات را براساس اصول سئو تولید کند تا در گوگل نتایج خوبی بدست بیاورد. لذا اگر این کار درست پیش نرود ، شما نمی توانید در گوگل سایت خود را بر پایه اصول سئو بالا بیاورید و رفته رفته بازدید سایت شما کاهش پیدا میکند.

بیشتر بخوانید: مشاوره سئو💣 مشاوره رایگان سئو

بهینه سازی کد ها در اصول سئو

بهینه سازی سایت در اصول سئو چیست؟

بایستی برای اینکه شما هم افزایش سرعت سایت داشته باشید ، و هم سایت شما بر اصول سئو بنا شود ، هموار تمام مواردی که در وب سایت ممکن است را اپتیمایز (optimize) و یا همان بهینه سازی کنید. در قسمت زیر به برخی از مواردی که در سایت قابل بهینه سازی هستند را مورد بررسی قرار می دهیم.

بهینه سازی عکس ها و رسانه ها: این را به خاطر داشته باشید که یکی از اصول سئو داشتن سرعت بالا در لود و بارگذاری است. هر چقدر شما زمان کمتری در لود سایت خود داشته باشید ، می توانید بازدید بیشتری برای سایت خود در بلند مدت داشته باشید. یکی از این موارد بهینه سازی عکس ها و رسانه ها هستند. که با کم کردن حجم عکس ولی بدون افت کیفیت کیفیت تصاویر ، زمان کمتری را به بارگیری آن اختصاص می دهید و سایت شما بر اصول seo بالا می آید.

بهینه سازی کد های سایت (minify) : طراحان سایت ها اگر اطلاعات داشته باشید ، می دانید که سایت از کد نویسی های زیادی تشکیل شده است. این کد نویسی ها همواره در بیشتر اوقات دچار ایرادات حجمی هستند ، به این صورت که حجم و خطوط زیادی را فاصله دار کرده اند و یا به طور ناخودآگاه کد های اضافی نوشته شده است.

برای این کار نیاز است که شما کد های سایت خود را بهینه یا همان مینیفای کنید که هم در سرعت لود سایت و هم بر روی seo سایت شما تاثیر بسزایی دارد.

لینک سازی در اصول seo

تاثیر بهینه سازی انکرتکست ها در اصول سئو چیست؟

انکرتکست ها یا همان لینک های داخلی ، تاثیر بسیار زیادی در سئو دارد. شما با رعایت استاندارد ها این لینک ها همواره بر روی بازدید سایت و همچنین seo می توانید قدم های خوبی بردارید. اما این اصول به چه شکل است؟

شما باید در ساخت لینک های خارجی یا داخلی سایت خود همواره به شکلی این کار را انجام دهید که کاملا ایزوله باشد. منظور از ایزوله بودن این است که ، بک لینک ها به صورتی باشد که به مقالات داخل خود سایت و سایت های خروجی آن مرتبط باشد. در غیر این صورت گوگل نسبت به این موضوع حساسیت دارد.

ممکن است شما بک لینکی برای سایت خود که فروشنده دستگاه های صنعتی است بک لینکی از سایت فروش ادویه جات و عطاری بزنید. با این کار که در اصل قصد خیری برای سئو دارید ، بیشتر مضر عمل کرده اید. چون هوش مصنوعی گوگل به تمام این موارد حساس و قوی است..

هاست مناسب در اصول سئو

از اصول seo ، تهیه هاست خوب و مناسب!

از مهم ترین گزینه هایی که برای متخصص seo مهم است ، نصب بودن سایت شما در چه هاستی است! خوب از خودتان میپرسید چرا؟ خوب بببینید این مورد که سایت شما در چه هاستی در حال گسترش است در موارد بسیار مهمی اعم از : سرعت سایت ، خدمات ارائه دهنده توسط شرکت هاستینگ ، مناسب بودن هاست برای قالب مورد نظر ، حجم هاست و … حائز اهمیت است.

متخصص سئو برای اینکه سایت شما از تمام لحاظ ممکن که نیاز است بیشترین تاثیر را بر روی کاربران بگذارند را در نظر گرفته و نسبت به آن اقدام می کنند. متخصص سئو برای این اقدام از اصول سئو استفده می کند.

این را در نظر داشته باشید که هاست های ایرانی و خارجی تفاوتی با هم ندارد مگر در صورت اینکه ، هاست از نظر حجمی ، نوع و نسل سرور ، نوع مدریتی هاست ، تعداد ادانز و پارک دامین ، میزان پهنای باند ترافیک و محل استقرار دیتای سنتر آن و اینکه خدمات ارائه دهنده از سمت موتور جست و جو نسبت به تحریم های داخلی است که نسبتا با بالاتر بودن کیفیت هاست های خارجی از هاست های داخلی قابل تشخیص هستند.

این را در نظر داشته باشید که برای هر وب سایتی لزوم بر نصب بودن آن در سرور های خارجی نیست.

رعایت اصول سئو

استراتژی تولید محتوا در اصول seo

ببینید شما با توجه به نوع نیاز کاربران نسبت به وضعیت روانی و فرهنگ حال حاظر در فضای مجازی ، باید اقدام به ساخت یک استراتژی در مدت زمان اهداف کنید. با این کار همانند یک سریال تلویزیونی ، کاربر خود را مجذوب به سای خود میکنید و این تاثیر روانی ، در صورت مفید بودن محتوا ، باعث ادامه دار شدن و در نتیجه پیگیری ناخوداگاه کاربر نسبت به وبسایت شما میشود.

این را در نظر داشته باشید که این استراتژی ریختن ، نیاز به داشتن علم بالایی است و تحلیل هایی که برای آن صورت میگیرد ، بسیار حساب شده هستند.

متخصص seo همواره با در نظر گرفتن تمامی اصول تولید محتوا برای سایت ، در تلاش است که بهترین ، بیشترین ، و سود آور ترین بازدید کاربران به سایت شما را رقم زنند.

شما با در ارتباط بودن تیم پویا وب میتوانید در صورت تمایل اقدام به همکاری کنید.

مهم ترین اصول سئو
طراحی سایت و رابط کاربری آن نسبت به اصول سئو

خوب سایت باید از لحاظ رابط کاربری ، حالا هر نوع سایتی هم که هستش ، باید بسیار ساده و روان باشد. این کار باعث ایجاد کلیک زیاد در نقاط مهم میشود و کلیک حرارتی را میتوانید در سایت خود مشاهده کنید.

شما در حین بازدید از سایتی ، همواره اول در یک سایتی که سرچ میکنید و باز میکنید، راحتی رابط آن با شما است که المان ها و راهنما ها در سر جای خود داشته باشند.

سایت شما باید همواره از استاندارد های الگورتیمی گوگل پیروی کند و سینک نبودن کد های سایت دراین مورد دچار ایجاد مشکل در ایندکس وب سیات توسط google میشود.
مانند sitemap سایت که یکی از موارد مهم در شناساندن موتور جست و جو در دسته بندی های مهم سایت است. با این کار به موتو جست و جو میفهمانیدکه در داخل وب سایت شما از چه قرار است. مثلا قسمت های موجود به اسم ، نوشته ها (مقالات) ، برگه ها ، محصولات ، بایگانی ها ، هشتگ ها و … است. 
این اصول seo هم برای کاربران مفید است ، هم برای ایندکس کامل در موتور جست و جو توسط خزنده های گوگل است.
افزایش سرعت و لود سایت ، مرحله مهم از اصول سئو

از مهم ترین کاری که می توان در جهت یادگیری و اصول سئو پیش برد ، بهینه سازی سرعت لود سایت است. رعایت کردن مراحل لود سایت ، بسیار در seo و در نتیجه ، افزایش رتبه تاثیر گذار است. زیرا شما دارید یک رابط و تجربه کاربری بهتری به کاربری که وارد سایت می شود می دهید. اما معیار هایی که باید طبق آن اصول سئو را پیش ببریم و سایت خود را بهینه سازی کنیم چیست؟

  • Speed Index : SI
  • first contentful paint : FCP
  • Largest Contentful Paint : LCP
  • Time to Interactive : TTI
  • Total Blocking Time : TBT
  • Cumulative Layout Shift : CLS

معیار های لود سایت را برای شما به ترتیبی که در قسمت بالا نوشته ایم ، در ادامه هر کدام را توضیح داده ایم. برای درک بهتر اینکه تاثیر هر معیار در سئو چیست ، قسمت بعدی را بخوانید.

معیار si به این اطلاق می شود که در چه مدت زمانی ، آیتم های مورد نظر ، برای کاربران به نمیشا گذاشته می شود. هر چقدر زمان و تایم آن کوتاه تر باشد بسیار تاثیر گذار تر است تا نتیجه بهتری بگیرید.

در اصول سئو fcp بسیار مهم است و باید بدانید که چه المان و ایتم هایی در اولین مرحله از لود سایت ، برای کاربر هب نمایش گذاشته می شود. این معیار مخفف واژه first contentful paint اتس که به فارسی معنی اولین محتوای به نمیشا گذاشته ، می شود. این معیار نسبت به علائم و آیتم های درون سایت را ، در مدت زمان آن نسبت به اولین آیتم ها صفحه را شناسایی می کند و به سئو سایت امتیاز می دهد.

معیار lcp به معین largest contentful paint است. این یعنی اولین محتوا ها و آیتم های درشتی که به نمایش گذاشته می شوند ، کدامند و در چه مدت زمان به کاربر نمایش داده می شود. این معیار یکی دیگر از معیار مهم به حساب می آید.

معیار مهم دیگر د اصول سئو tti نام دارد و به این شکل است که ، در چه مدت زمانی کاربر می تواند با آیتم های دون سایت تعامل برقرار کند. یعن یهب انی شکل که در چه تایمی می تواند دکمه را کلیک کند و یا با کلیک لینکی به صفحه مورد نظر هدایت شود.

معیار tbt از مهم ترین های شاخص لود سایت به حساب می آید. این میعرا به این شکل است که ، مجموع تایم هایی که رندرگیری محتوا در مرورگر بلاک شده است است را محاسبه می کند. این مسدود شدن رندرینگ محتوا و آیتم ها ، از اینکه محتوا زود تر به کاربر نشان داده شود ، بسیار مهم است.

معیار cls  در اصول سئو بسیار مهم است و نشان دهنده این است که در لود سایت ، آیتم ها و محتوای آن ، چه مقدار جابجایی و تغییر مکان در چه مقدار زمان داشتند.

در نظر داشته شید که بیشتر معیار های لود سایت از ابزار های لود ساتی همانند gtmetrix قابل دریافت هستند. شما با وارد کردن آدرس url ساتی خودتان در این ابزار  می توانید نمره سایت خود در لود و میزان تایم های این 6 معیار و معیار های مهم دیگر را بررسی کنید.

تاثیر رسپانسیو بودن سایت در اصول سئو چیست؟

از مهم ترین عواملی که یک دارنده وبسایت باید در نظر داشته باشد این است که ، سایت او برای گوشی ها و تبلت ها و لپتاب و هر نوع سیستم های دیگه ای با صفحه نمایش های متفاوت ، واکنش گرا باشد.

از سال 2015 به بعد گوگل اعلام کرد که هر سایتی با رعایت نکردن واکنش گرا بودن آن در اصول seo ، از نتایج گوگل به پایین ترین رده ها رفته و یا در مواقعی حذف می شوند.

با پیشرفت علوم تکنولوژی ، و همین طور جا افتادن گوشی های همراه متعدد در دستان افراد ، بیشترین سرچ های صورت گرفته و بازدید از وب سایت ها طبق آمار با گوشی ها همراه بوده است.

حال هر چقدر بتوانیم یک وب سایت که قابلیت واکنش گرایی داشته باشد ، رابطه صمیمانه ای بین کاربر و دارنده سایت ایجاد کرده ایم هر چقدر در چیدمان و UI , UX سایتمان در حالت رسپانسیو وقت بیشتری صرف کرده باشیم ، نتایج بهتر و بیشتری از کاربران خواهیم گرفت.

سایت با اصول سئو

رعایت اصول سئو ، برای داشتن یک وبسایت عالی.

به طور کلی هر کدام از قسمت های که گفته شد ، چه از ریز ترین قسمت ها که برای برخی از seo کاران اصلا اهمیت ندارد و چه قسمت هایی که نشان دهنده اصول اصلی seo است. باید به طور کامل توسط یک متخصص seo در ارائه خدمات آن صورت بگیرد. حالا هر کدام نسبت به نوع وب سایت شما متفاوت است.

شما برای اینکه سایت خود را بر اصول seo پیش ببرید ، جدا از مطالعه این مقاله می توانید برای کیفیت بهتر و عملی تخخصی تر بر روی سایت خود با تیم پویا وب در ارتباط باشید. تیم پویا وب با داشتن سابقه پیشینه در این زمینه توانسته تا در بین رقبا جزو اولین ها باشد.

بیشتر بخوانید: منظور از رتبه سئو سایت چیست؟

تماس با پویا وب

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

دیدگاه ها بسته شده است

آژانس طراحی سایت پویا وب با طراحی وب سايت حرفه‌ای و طراحی فروشگاه اینترنتی بيش از پانصد شرکت و ميزبانی بيش از هزار وب سايت، فعاليت رسمی خود را از تابستان سال 1395 آغاز کرده و همواره می‌کوشد خدمات خود را با بالاترين کيفيت ممکن و با بهره‌گيری از جدیدترین متدها به شما ارائه دهد.