Lcp چیست و چگونه آن را بهینه کنیم ؟

اگر شما یک وبمستر یا فردی باشید که در حوضه طراحی و سئو سایت قدم برداشته‌اید ، مطمعنا به مراحلِ از مراحل لود سایت رسیده‌اید که در آن به این سؤال در خود رسیده‌اید که LCP چیست؟

مراحل لود سایت را در نظر بگیرید. این مراحل از دید کاربر یک مرحله کلی به نظر می‌رسد. اما از دید یک وبمستر و متخصص سئو نسبت به معیارهای جی تی متریکس ، مراحل متعددی وجود دارد. اما یک معیار وجود دارد همواره از آن به این شکل می کنند. Lcp چیست ؟

مراحل لود که بسیار زیاد هستند از مهم‌ترین بابت ، بایستی تمام مراحل آن به ترتیب و بهینه‌شده اجرا شوند تا در کمترین زمان محتوا و المان‌ها به کاربر نشان داده شوند. اما چیزی که باید بدانیم اینکه کاربرد lcp چیست؟

این شاخص که بر واحد ثانیه زمان معیار خود را نشان می‌دهد. نشان‌دهنده تایمی است که بزرگ‌ترین المان‌ها ، سنگین‌ترین آیتم‌ها و از همه مهم‌ترین آن‌ها در چه مدت‌زمان طول می‌کشد تا به کاربر نشان داده شود.

برای اینکه به این موضوع کمی تخصصی‌تر بپردازیم مقاله را برای شما گردآوردیم که از خود lcp تا اینکه چگونه بهینه‌ سازی lcp داشته باشیم در آن صحبت شده است. پس آن را از دست ندهید و حتماً آن را تا آخر موردمطالعه قرار دهید و در صورت اینکه از دوست آشنایان شما به درد کسی می‌خورد آن را به آن‌ها بازنشر دهید.

پادکست :

lcp چیست
lcp چیست

Lcp چیست؟ با lcp بیشتر آشنا شوید

Lcp یکی از معیارهای مهم جی تی متریکس است که مخفف واژه lagest contentful paint است. این شاخص ، معیار و مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا بزرگ‌ترین المان‌ها paint شود را محاسبه می‌کند و نسبت به اطلاعات دریافت شده به‌سرعت لود سایت یا همان performance در جی تی ماتریکس امتیاز می‌دهد. بگذاری قبل از اینکه به این بپردازیم که lcp چیست ، به یکسری از معیارهای مهم دیگر از جی تی متریکس بپردازیم تا بتوانیم ای موضوع را درک کنیم.

 1. Speed Index : SI
 2. first contentful paint : FCP
 3. Largest Contentful Paint : LCP
 4. Time to Interactive : TTI
 5. Total Blocking Time : TBT
 6. Cumulative Layout Shift : CLS

البته این را در نظر داشته باشید که معیارهای دیگری ممکن است وجود داشته باشد که در این مقاله گنجایش گفتن آن نیست و می‌توانید درباره آن‌ها به‌طور کامل در مقالات دیگِ پویا وب مطالعه کنید.

مورد اول Speed Index و SI : به شاخص سرعت بارگذاری یک سایت اشاره دارد. سرعت بارگذاری و لود اطلاعات در هر سایتی را نسبت به آیتم‌های موجود در آن را با این معیار نشان می‌دهند.

lcp چیست

مورد دوم first contentful paint و fcp : همان موضوع این مقاله است ، یعنی از سی پی چیست؟ اینجا یکی از ریز معیارها ملزم به گفتن است. قبل از خود FCP معیاری به نام FP وجود دارد که قبلاً معیار اندازه‌گیری با آن بوده و آلان دیگر جواب‌گو نیست.

مورد سوم Largest Contentful Paint و LCP : به معیاری گفته می‌شود که آیتم‌های موجود در صفحه کاملاً بارگذاری شده است و برای کاربر قابل‌درک و رؤیت است. این معیار از سال 2020 برای تجربه کاربری بهتر کاربران در لایت هاوس (lighthouse) ایجاد و تائید شده. نسبت به سنگین‌ترین محتوا و المان‌هایی که در هر صفحه‌ای از وب‌سایت وجود داشته باشد ، این معیار سرعت بارگذاری آن را مسنجد و درزمانی که قابل‌رؤیت است ، سنجش را قطع و به درخواست‌کننده سنجش ، در قالب ثانیه‌های زمان نشان می‌دهد.

مورد چهارم Time to Interactive و TTI : که به میزان و معیاری گفته می‌شود یک site قابلیت تعامل با کاربر را دارد و مرورگر ما نیز قابل انجام دستورات مربوطه را داشته باشد.

بیشتر بخوانید : چگونه سئو یاد بگیریم؟ سئو چیست و چگونه آن را یاد بگیریم؟

 

 
lcp چیست

مورد پنجم Total Blocking Time و TBT : به‌طورکلی زمان بین دو معیار FCP و TTI را اندازه‌گیری می‌کند. این مقدار ، به زمانی گفته می‌شود که کاربر کلاً هیچ دسترسی و قابلیت کار کردن با آیتم‌های درون سایت ، از لحظه ظاهر شدن تا بندر شدن کامل را ندارد.

مورد ششم Cumulative Layout Shift و CLS : به معیار و امتیاز عملکردی گفته می‌شود که از ثبات بصری در حین رندر های آخر وب site درخواست شده ، توسط مرورگر است. این معیار و متریک اندازه‌گیری ، جابجایی‌های غیرمنتظره و یهویی عناصر و المان‌های موجود در سایت را اندازه‌گیری می‌کند و به آن امتیاز می‌دهد.

معیارهای حائز اهمیت و نکات مهمی در جهت آشنایی کامل با gtmetrix وجود دارد ، که برای سئو کردن یک site بسیار مهم است.

در نظر داشته باشید که تمام معیارهای بالا برحسب زمان و کیفیت در آن مربوط است که بایستی طبق تمامی این الگوها ، طراحی و سئو site صورت بگیرد.

lcp چیست

دلیل افزایش تایم و مدت زمان lcp چیست؟

ببینید به‌طورکلی لود یک وب‌سایت از چندین مرحله متفاوت تشکیل‌شده و نیاز است که هرکدام به‌صورت جدا مراحل آن اندازه‌گیری شود. برای همین متریک‌های متفاوت به وجود آمدن تا تمام مراحل لود یک وب‌سایت از طریق درخواست کامپیوتر یا دستگاه کاربر به سرور آن در light house شناسایی و برای داشتن یک لود ترتیبی و هوشمندانه چکار باید کرد.

الی اینجا مسلماً شما اطلاعاتی در مورد لود سایت و مراحل آن کسب کرده‌اید و میدانی چگونه اطلاعات هر معیار را از جی تی متریکس دریافت کنید. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که دلیل افزایش تایم LCP چیست؟

به‌طورکلی تمام این معیار در پی این هستند که تمام محتوا سایت هر چه سریع‌تر به کاربر نمایش داده شوند. اما به روشی اصولی و ترتیبی که باعث سریع لود شدن اطلاعات و محتوا آن شود.

اما اصلاً محاسبه LCP چیت و چرا تایم آن افزایش پیدا می‌کند.

شما دو وب‌سایت متفاوت را در نظر بگیرید. این دو وب‌سایت از ثانیه صفر و لود 0 درصدی شروع می‌کنیم تا ثانیه‌های 1.5 تا لود آن‌ها با یکدیگر مقایسه کنیم

بیشتر بخوانید : افزایش سرعت سایت ، رعایت این اصول برابر با افزایش لود سایت

 

lcp چیست

اگر وب‌سایت A در ثانیه 0.5 حدود 20 درصد محتوا آن بارگذاری شده باشد ، وب‌سایت B که بهینه‌شده در این زمینه باشد حدود 50 درصد محتوا لود شده است. در ثانیه 1 ، سایت A به 50 درصد رسیده و سایت B به 85 درصد.

همین‌طور در ثانیه 1.5 سایت A به 80 درصد رسیده و سایت B به 99 درصد از لود و مراحل آن.

اما نکته مهم در این معیار محتوا و فایل‌های سنگین در آن است. به‌عنوان‌مثال در وب‌سایت‌هایی ممکن است در اول صفحه یک تصویر و بنر بزرگی باشد که حجم بالایی دارد و یا از ویدیو برای آن استفاده‌شده. اصلاً شاید یک آیتم و المان سنگین و پرحجمی وجود دارد که فراخوانی آن کمی به زمان نیاز داشته باشد.

سایت اول ، در ثانیه‌های 1.5 به بعد تازه فایلها و اطلاعات سنگین خود را به نمایش گذاشته است. اما در سایت دومی یا همان B ، از همان ثانیه اول یعنی 0.5 ثانیه ، تمام محتوای های سنگین بعد از لود FCP برای کاربر به نمایش گذاشته‌شده است. ترتیب بندی بین این دو شاخص ، یکی از روش‌های بهینه‌ سازی آن است.

حال می‌خواهیم به این بپردازیم که دلیل افزایش تایم lcp چیست؟ در قسمت زیر هرکدام جدا برایتان نوشته‌ایم.

lcp چیست
  • سرعت کند پاسخ سرور

  وب‌سایت شما همواره روی یک سرور نصب و اجرا می‌شود. حتی شما اگر از هاست های اشتراکی و یا هاست های خاص دیگری استفاده می‌کنید ، بازهم وب‌سایت شما روی یک سرور میزبانی می‌شود. اگر سرور میزبانی شما ضعیف باشد و از ram و cpu و حتی hard های ضعیفی باشد ، محتوا و اطلاعات فراخوانی شده به کاربران دیرتر نمایش داده می‌شود.

  البته این را نیز در نظر داشته باشید که فرد درخواست دهنده در سرور از هم دیگر دور باشند ، تأثیر زیادی روی سرعت لود شما تأثیر دارد. پس در این حالت شما باید از سرورهای ابری (cdn) استفاده کنید که هر شخصی از استان خود یک محتوا مشابه وب‌سایت اصلی شما در آن باشد و بک‌اند های آن به سرور اصلی متصل باشند.

lcp چیست
 • پایین بودن سرعت لود اطلاعات

در برخی موارد ، آیتم‌ها و اطلاعاتی وجود دارد که بایستی در سایت شما نمایش داده شود و در حین لود و بارگذاری آن ، به خاطر بهینه نبودن حجم و اطلاعات آن ، باعث کند شدن سرعت لود می‌شود. در برخی موارد به دلیل اینکه از سرور و یا منبع دیگری اطلاعات در حال ارائه در سایت است که باعث می‌شود کاربر دیر در به محتوا موردنظر برسد.

 • کدهای js و css بلاک کننده

از مهم‌ترین مسائلی که در largest contentfil paint باعث افزایش تایم آن می‌شود ، کدهای جاوا اسکریپت و سی اس اسی است که در خروجی صفحات در حال رندر مرورگر به مشکل می‌خورد و server را دچار افزایش تایم پردازش می‌کند. همین باعث شده که سرعت لود افزایش یابد و کاربر زمان طولانی‌تری را منتظر بماند تا محتوای های دیگر و آیتم‌های سنگین نمایش داده شوند.

lcp چیست

تأثیر largest contentful paint بر روی سئو سایت

در حین لود یک وب‌سایت توسط کاربر ، او فقط یک مرحله باز شدن سایت را در نظر دارد. اما از دید افراید چون وبمستران و متخصصین سئو و طراحی سایت ، همان‌طور که الان داریم در مورد یکی از آن‌ها صحبت می‌کنیم ، لود یک وب‌سایت از چند مرحله ایجادشده که باعث می‌شود با بهینه کردن هرکدام از آن معیارها و بخش‌ها سایت ما از بابت لود بهینه شود.

همان‌طور که کمی پیش در بالاتر این متن گفتیم ، مراحل لود یا همان معیارها و شاخص‌های جی تی متریکس بایستی رعایت شوند ، به شکلی که از دید کاربر ، نسبت به دیدگاه و مراحل پشت‌کار ، آن‌ها بهینه کنیم.

اگر یک کاربر با کندی در هر یک از این مراحل روبه‌رو شود ، احتمال اینکه اصلاً در وب‌سایت باقی نمیاند و به سایت دیگری مراجعه کند بین 30 تا 80 درصد است.

همان‌طور که در بالا گفتیم بهینه‌ سازی ال س پی ، بایستی رعایت شود. اما از دید کاربر! با خود میگویید چگونه ؟ به‌عنوان یک کاربر به سایت خود مراجعه کنید و ببینید در این مدت‌زمان چقدر صبر و حوصله در شما یاری می‌کند تا منتظر ظاهر شدن محتوا بمانید.

مسلماً هیچی چون وب‌سایت خودتان است. برای همین از جی تی متریکس استفاده می‌کنیم تا نسبت به الگوهای کاربر و الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجوگر ، وب‌سایت خود را بهینه‌ سازی ال سی پی کنیم.

در ادامه می‌خواهیم به بحث بهینه‌ سازی lcp بپردازیم پس حتماً تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

lcp چیست

شروع به بهینه‌ سازی ال سی پی

مطمعنا تا اینجا اطلاعات خوبی در مورد اینکه ال سی پی چیست و چگونه طبق معیاری که برای آن تعریف‌شده وب سیات و صفحات آن را برای شما می‌سنجد. حال با تأثیر این شاخص بر روی سئو هم در قسمت قبلی آشنا شدید و اطلاعات مفیدی را کسب کردید.

اما در این قسمت می‌خواهیم راه‌کارهایی برای بهینه‌ سازی ال سی پی به شما بگوییم. به روایتی می‌خواهیم بگوییم که راه‌های بهینه‌ سازی lcp چیست. پس با ما در ادامه این سرفصل همراه باشید.

 • بهبود پردازش سرور و ارتقا آن :

اولین حرکت این است که شما بیایید سرور میزبانی سایت خود را بهینه کنید. این بهینه‌ سازی می‌تواند هزینه‌های زیادی برای شما داشته باشد ، به‌عنوان‌مثال ، تعویض کلی سرور مذکور و یا حتی خرید سرورهای ابری یا همان cdn که باعث می‌شود محتوا و آیتم‌های درون وب‌سایت شما ، همگی پردازش آن‌ها یک نسخه کلی و پخش‌شدگی پردازشی داشته باشد. از طرفی با استفاده از CDN می‌توانید از حملات دداس جلوگیری کنید.

lcp چیست
 • از اتصالات نوع سوم استفاده کنید

اتصالات درون سایت که در کد نویسی و تگ گذاری آن است ، به‌نوبه خود تأثیر بسزایی در کاهش lcp دارد اما راه استفاده از این تگ‌ها در lcp چیست؟ به‌عنوان‌مثال با استفاده از تگ “rel=”preconnect به‌راحتی می‌توانید اتصال زودتر ایجاد کنید. برای استفاده از این تگ می‌توانید از کد زیر استفاده کنید.

</ “link rel=”preconnect” href=”https://example.com>

 • کش کردن عناصر وب‌سایت

با زیادشدن اطلاعات وب‌سایت در سرور ، بارگذاری هر دفعه آن برای کاربر ، به‌عنوان یک درخواست جداگانه به‌حساب می‌آید و باید هر بار سرور آن را دوباره پردازش کند. از طرفی این کار باعث کند شدن کلی روند لود سایت می‌شود. همین‌طور در صورت ضعیف بودن سرور مذکور ، ممکن است حتی down شود. اما با کش کردن این اطلاعات از دوباره پردازش کردن آن توسط سرور برای کاربر ، جلوگیری شده و باعث افزایش روند لود و پردازش سرور می‌شود. در این صورت اطلاعات از کش خود مرورگر بارگذاری خواهد شد.

lcp چیست

مراحل دیگر برای بهینه‌ سازی ال سی پی

البته روشی دیگر از کش کردن وجود دارد که در آن شما کدهای html سایت خود کش می‌کنید. با خود میگویید تأثیر این کدهای در lcp چیست ؟ خب این کدها به روایتی اصلی‌ترین المان‌های یک وب‌سایت به‌حساب می‌آید. درنتیجه حجم اطلاعاتی زیاد را اشغال می‌کند و از طرفی پردازش سی پی رو در صورت درخواست بالا ، دچار مختل می‌کند. اگر می‌خواهید بیشتر در بهینه‌ سازی کنید ، این کدها را در یک فایل بهینه کنید.

 • ایجاد فاصله زمانی در لود کدهای غیرضروری js و css

یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها در برنامه‌نویسی و تأثیر آن در بهینه‌ سازی ال سی پی ، فایل‌ها و کدهای js و css است. ایند کدها در صورت اینکه به‌صورت یکجا برای کاربر بخواهد اجرا شود ، سرور دچار کندی می‌شود ، بهتر است که این کدها به ترتیب نسبت به اولویت‌ها و غیرضروری تا ، چیدمان و بارگذاری شوند. با ایجاد یک تأخیر کوچک در دسته کدهای کم‌ارزش‌تر ، آن‌ها را بهینه و سرعت لود سایت را افزایش می‌دهیم.

 • فشرده‌سازی کدهای CSS

برای بهینه‌ سازی lcp ، می‌توانید کدهای css طولانی را فشرده یا همان minify کنید تا در حین بارگذاری آن توسط طرور برای کاربر زمان کمتری سپری شود. البته در برخی از cms تا مانند ورد پرس پلاگین آنلاین دارد که می‌تواند برای شما برخی از کدهای css را فشرده کند. در صورت نداشتن تأثیر می‌توانید به‌صورت دستی تمام کدهای مربوطه را بهینه‌ سازی کنید.

lcp چیست
 • استفاده از قابلیت inline برای کدها css

با خود می‌پرسید که این در lcp چیست و اصلاً چه کاربردی دارد. در این لاین کردن کدهای css می‌توان گفت که ، شما الگوریتمی که برای بارگذاری ساخته‌اید را ، برای استایل آن از قابلیت این لاین استفاده می‌کنید. به این شکل که بیشتر کدهای استایل و css در یک خط خلاصه می‌شود و در عوض خطوط کم‌تر می‌شود. هرچقدر خطوط برنامه کمتر باشد ، سرعت فراخوانی آن بیشتر خواهد بود. سرور در حین پردازش کدها ، برای رفتن از خطی به خط دیگر ، وقتی میان از آن به خط دیگر گرفته می‌شود که اگر چندین هزار خط را در کنار یکدیگر قرار دهیم. شاید حول چند دهم ثانیه در سرعت لود تأثیر داشته باشد.

 • بهینه‌ سازی تصاویر و رسانه تا

معلم در ر وب‌سایتی که دارای محتوا جذاب است ، تصاویر و حتی ویدیوهای بسیاری در آن وجود دارد که باعث اشغال شدن حافظه هست و از طرفی حین درخواست خواندن آن‌ها ، از پردازش عظیمی بخودار خواهیم بود. پس اگر این اطلاعات حجم بالایی داشته باشند ، پردازش بیشتر و درنتیجه زمان بیشتری را باید صرف لود شدن و بارگیری رسانه تا کنیم. پس می‌توانیم با آپتیمایز کردن تصاویر به کیفیت تا متفاوت و یا کوتاه کردن ویدیو تا و یا تغییر کیفیت آن‌ها ، از حجم آن‌ها کاهش دهیم تا هم حجم هاست بیشتری داشته باشیم و هم پردازش و لود و بارگیری آن‌ها به‌سرعت انجام شود.

lcp چیست
نکات مهم درباره lcp چیست ؟

نکته بسیار مهمی که حائز اهمیت است ، شما بایستی بهینه‌ سازی خود را نسبت با یک الگو کلی که از سمت ربات‌های موتورهای جست‌وجوگر و سایت جی متریکس قابل‌قبول است ، انجام شود. برای همین الگوی مهمی که از سمت این منابع مهم است و باید روی این تایم‌های بهینه‌ سازی صورت بگیرد را برای شما آماده کرده‌ایم.

 1. کمتر از ۱.۲ ثانیه : خوب
 2. بین ۱.۲ تا ۱.۶ ثانیه : قابل‌قبول، اما نیازمند بهینه‌ سازی
 3. بین ۱.۷ تا ۲.۴ ثانیه : کمی طولانی‌تر از حد استاندارد
 4. بیشتر از ۲.۴ ثانیه : خیلی طولانی‌تر از حد استاندارد

اما در کل این تایم باید از FCP تا LCP تا حدود 0.5 الی 1.5 ثانیه باشد که بهترین رتبه را برای شما داشته باشد.

lcp چیست
بهترین راه برای بهینه‌ سازی lcp چیست ؟

با خود می‌گویید که بهترین و سریع‌ترین راه برای بهینه‌ سازی lcp چیست؟ خب در نظر داشته باشید که این پروسه بهینه‌ سازی ، فقط بر روی یک معیار صورت نخواهد گرفت برای اینکه بهترین بهینه‌ سازی و افزایش سرعت چشمگیری داشته باشیم ، بایستی نسبت به تمام معیارهای لود و سنجش سایت بهینه‌ سازی کنیم.

حال این پروسه بسیار زمان‌بر بوده و نیازمند داشتن دانش‌های خاصی درزمینهٔ کد نویسی است که هر وبمستری ممکن ست با آن‌ها آشنا نباشد. بدین ترتیب بهترین راه ممکن این است که ، شما یک متخصص سئو برای این حوزه استخدام کنید.

با استخدام این متخصص ، شما از بابت صرفه‌جویی در وقت و زمان ، اصولی پیش رفتن پروسه و همین‌طور اینکه در سریع‌تر زمان بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

در نظر داشته باشید که یک متخصص سئو همواره به دنبال این است که سایت شما از طرف موتورهای جست‌وجوگر نسبت به معیارهای گفته‌شده چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت ، بهترین نتیجه ممکن را بگیرد. پس از بابت استخدام یک متخصص نگرانی خاصی نداشته باشید.

lcp چیست

بهینه سازی Largest contentful paint :

دوستان همان‌طور که گفتیم این معیار ، با سنجش فایل‌ها ، آیتم‌ها و المان‌های حجیم و سنگین ، نسبت به‌سرعت لود آخرین آن‌ها ، به وب‌سایت شما در حیطه سرعت لود به سئو آن امتیاز می‌دهد.

از طرفی این شاخص در performance جی تی متریکس در حدود 25 درصد از امتیاز آن را تأمین می‌کند و از مهم‌ترین آیتم‌های آن به‌حساب می‌آید. این میزان باعث می‌شود که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دارندگان وب‌سایت این باشد که ، در سئو و افزایش لود سایت رتبه خوبی داشته باشیم تا مراجعه‌کننده بیشتری در وب‌سایت خود جمع‌آوری کنیم.

در صورت تمایل ، شما می‌توانید برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه ، این پروسه و کل پروسه افزایش سرعت لود سایت خود را به ما بسپاری ، ما ، یعنی تیم پویا وب ، با داشتن سابقه بیشینه در حوزه طراحی ، امنیت و سئو سایت ، همواره چند قدم از سایر رقبا جلوتر است و همواره باید نسبت به این اطلاعات در ایران و جهان آپدیت باشد.

در صورت تمایل به همکاری می‌توانید با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان سئو برخوردار شوید.

از همراهی شما تا انتهای مقاله سپاسگذاریم.

تماس با پویا وب

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

دیدگاه ها بسته شده است

آژانس طراحی سایت پویا وب با طراحی وب سايت حرفه‌ای و طراحی فروشگاه اینترنتی بيش از پانصد شرکت و ميزبانی بيش از هزار وب سايت، فعاليت رسمی خود را از تابستان سال 1395 آغاز کرده و همواره می‌کوشد خدمات خود را با بالاترين کيفيت ممکن و با بهره‌گيری از جدیدترین متدها به شما ارائه دهد.