فایل robot.txt چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما یک متخصص در حوزه سئو و بهینه سازی باشید ، در جریان هستید که چگونه یک وب سایت در نمایش serp و از جانب موتور جستوجوگری چون گوگل امتیاز می آورد. تمام این موضوع به الگوریتم های تعریف شده از سمت این موتور جستوجوگر و ربات هایی است که از سمت آن فعالیت دارند. بررسی صفحات توسط ربات ها یا کراولر های گوگل ، طبق الگوریتم های تعریف شده انجام میشه.

اما برای اینکه متخصصین حرفه ای و به صورت تکنیکال وارد عمل شوند ، به شکل ها مختلفی میخواهند تا برخی از صفحات سایت مورد نظر توسط ربات های گوگل بررسی نشه. برای همین از فایل ربات txt استفاده می کنند. اما فایل robot.txt چیست و چه کاربردی دارد. این فایل برای این است که ربات های گوگل صفحه مورد نظر ما را به هیچ عنوان ایندکس و بررسی نکنند.

پس در نتیجه هیچ امتیازی به صفحه مورد نظر نیز تعلق داده نمی شود. بعد از اینکه دانستید فایل robot.txt چیست ، می توانید از آن برای یک سئو تکنیکال و هدفمند برای وب سایت و صفحات مربوط به آن استفاده کنید.

برای اینکه شما بدانید فایل robot.txt چیست این مقاله را گرد آوردیم تا از آن به بهترین شکل بهرمند شوید. با ما در ادامه این مقاله پویا وب همراه باشید.

پادکست :

فایل robot.txt چیست
فایل robot.txt چیست

فایل robot.txt چیست و چگونه کار می کند؟

برای اینکه بدانید فایل robot.txt چیست ، به یک مامور ساده اشاره می کنیم. اگر این مامور حکم بررسی یک محل و خانه شخصی را داشته باشد و این حکم تایید شده بود ، امکان این که وارد آن شود و بررسی خود را انجام دهد به طور 100 درصد و قابل جلوگیری از آن نیست. در غیر این صورت به هیچ عنوان اجازه ورود به خانه شخصی را ندارد.

ربات های گوگل نیز به این شکل است. برای دانستن اینکه فایل robot.txt چیست و چگونه کار می کند ، کل داستان مامور را برعکس تصور کنید. به این شکل که با داشتن حکم و مجور مجاز به بررسی خانه نیست!

در واقع فایل ربات ، ابلاغیه و فایلی است که با آن به ربات ها و کراولر های گوگل اعلام می کنیم ، این قسمت از وب سایت و صفحه را به هیچ عنوان اجازه بررسی ندارید. ربات هم طبق سیاست تایید شده باید به این حرف گوش کند و به هیج عنوان صفحه و قسمت مربوطه از سایت را بررسی نکند.

به طور کامل و صریح تر این موضوع که فایل robot.txt چیست می شود که ، فایلی است بر مبنای اینکه به ربات ها و کراولر هایی که وب سایت ما را ایندکس و بررسی می کنند می گوید که ، ربات نباید این قسمت از وب سیات و صفحه را بررسی و ایندکس کند. در واقع با این کار مانع از ایندکس و بررسی ربات طبق الگوریتم های گوگل هستیم.

فایل robot.txt چیست

نتایج سئو این فایل robot.txt چیست؟

فهمیدیم نحوه عمل کردن فایل robot.txt چیست. حال باید ببینم که این فایل آیا تاثیری بر روی سئو نیز دارد یا خیر؟ در واقع اصلی ترین تاثیری که این فایل دارد بر روی سئو سایت است.

نکته ای که حائز اهمیت است ، این فایل ربات برای هدایت ربات طبق دستور ما است و اگر صفحه ما لازم دارد تا طبق الگوریتم ها و متود هایی که جهت رشد سئو تعریف شده اند فعالیت داشته باشند ، هیچ نیازی نیست که از این فایل استفاده کرد.

بیشترین کاربرد این فایل در جهت این است که شما بتوانید یکسری صفحات خود را به ربات های گوگل و حتی ربات های اسپم بفهمانید که نمی خواهیم تا این صفحه بررسی و ایندکس شود. برای اینکه بدانید مکان های پر استفاده فایل robot.txt چیست ، ما موارد زیر را آماده کرده ایم :

 1. صفحات تکرار شونده ای چون ، تگ ها ، کوئری ها ، دسته بندی ها ، برچسب ها و …
 2. صفحاتی با محتوای دابلیکیت یا همان تکراری و کپی
 3. صفحات و آیتم هایی که از فیلتر های دسته بندی و قیمت به کار برده شده اند
 4. صفحاتی که از طریق سرچ درون خود وب سایت قابل ایندکس شدن هستند
 5. صفحاتی که مربوطه به پنل کاربر ، ادمین وب سیات ، پنل cms و …
 6. صفحات کامنت و چت کاربران و همچنین صفحات و فایل های تکراری قالب

موارد بسیاری زیادی در این مورد هستند ، اما برای اینکه بدانید اهمیت فایل robot.txt چیست و چه تاثیری روی سئو دارد همین مقدار کاملا ملتفت کننده است.

فایل robot.txt چیست

کاربرد فایل ربات txt چیست و چگونه می توانیم آن را ایجاد کنیم؟

اینکه کاربرد فایل robot.txt چیست ، باید بدانید که انعطاف پذیری این مورد بسیار زیاد است و همواره وبمستران و متخصصان سئو می توانند شکل های متفاوتی از آن را نسبت به هدفشان بنویسند و آن را در سایت خود آپلود کنند.

کاربرد اصلی فایل ربات این است که به وسیله آن بتوانید تمام موارد مجاز و غیر مجاز را برای ربات مشخص کنید. بیشترین کاربرد آن برای این است که کدام آیتم و صفحات غیر مجاز است را مشخص کنید. اما دیتیل هایی که با این حد و حدود مشخص می شود در فایل robot.txt چیست؟

به طور کلی شما با سه دیتیل و کد بیشتر کار ندارید. کدی که ربات ها را با آن ها به وب سایت و خود ربات های ایندکس کننده معرفی می کنید. کدی که فولدر ها ، فایل ها ، منابع ، عکس ها و … مجاز برای ایندکس را معرفی کند ، و کدی که برعکس آن یعنی فولدر ها ، فایل ها ، منابع و آیتم هایی که مجاز برای ایندکس شدن از جانب ربات نیستند می باشد.

فایل robot.txt چیست

کد user-agent در فایل robot.txt

اولین حرکت برای نوشتن هر نوع دستوری که به ربات ها اطلاعات مربوطه را معرفی کند ، فهماندن این است که منظور ما کدام ربات ها است. به عنوان مثال ما می خواهیم که ربات ها و کراولر های گوگل و بینگ از این فایل تبعیت کنند. اما نام و روش نوشتن آن در فایل robot.txt چیست؟

اولین اقدام این است که در این فایل شروع به نوشتن user-agent کنید. سپس بعد از آن یک دو نقطه می گذاری؛ سپس نام ربات مورد نظر را برای معرفی در آن قرار می دهید. در نظر داشته باشید که با اسپیس دادن بعد از هر نام ربات می توانید یک نام دیگر به آن اضافه کنید.

نمونه به این شکل در می آید : user-agent: examplebot سپس با یک اسپیس بعد از آن می توانید نام ربات بعدی را وارد کنید. نکته مهم و بسیار کاربردی این است که شما می توانید برای اینکه تمام ربات های ایندکس کنند و یا همان کراولر را در این فایل بگنجانید ، کافی است بعد از کد مربوطه و کاراکتر دو نقطه ، یک ستاره (*) بگذارید. با این کار تمام ربات ها را شامل این قضیه می کنید.

فایل robot.txt چیست

کد allow در فایل ربات txt چیست؟

بعد از کد معرفی ربات ، نوبت به این میرسد که دستورات و منابعی که مجاز به ایندکس شدن توسط ربات ها هستند را معرفی کنیم. اما شکل و شمایل نوشتن این کد در فایل robot.txt چیست؟

با نوشتن نوشته allow و گذاشتن یک دو نقطه بعد از آن می توانید منابع مربوطه را در روبه روی آن بنویسید. حائز اهمیت است که این منابع را لازم نیست با آدرس دامین و url کامل بنویسید و فقط با یک کاراکتر اسلش (/) می توانید سر و ته هر فایل و منبع آن را شخص کنید. از طرفی برای معرفی هر منبع دیگری ، باید در خط بعدی یک بار دیگر واژه allow را نوشته و سپس آیتم مورد نظر را انتخاب کنید. به عنوان مثال :

 • /Allow: /folder
 • /Allow: /file.html
 • /Allow: /image.png
 • و …

در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان لازم نیست که شما با نام دامنه و آدرس url منابع و آیتم های مورد نظر را به فایل ربات معرفی کنید. فقط نام صفحه را قبل از آیتم مورد نظر که می خواهید آن را معرفی کنید با همان کاراکتر (/) جای گذاری کنید.

فایل robot.txt چیست
کد معرفی disallow در فایل robot.txt چیست؟

قسمت قبل اشاره به منابع مجاز یک وب سایت برای ایندکس شدن توسط ربات ها بود. این قسمت به منابع و آیتم های غیر مجاز برای معرفی به ربات ها است که کاملا مشابه قسمت allow است. منتها به جای آن واژه باید از disallow استفاده کنید. بقیه مراحل معرفی و جدا سازی به شکل و شمایل قسمت قبل است که در زیر این متن نیز مثال زده شده است.

 • /disAllow: /folder
 • /disAllow: /file.html
 • /disAllow: /image.png

این قسمت نیز باید منابع و آیتم های مورد نظر آن ، بدون آدرس url و دامین باشد و فقط صفحات و خود آیتم با جدا سازی توسط کارکتر (/) صورت میگیرد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که در این فایل و حد و حدود ها از منابع و آدرس های سایت مپ به هیچ عنوان نباید استفاده شود. زیرا به طور کامل کوئری مربوطه به ناخوداگاه allow یا disallow می شود.

حال محتوای نوشته شده را در قالب یک فایل با نام و فرمت robot.txt ذخیره کنید. اما مرحله استفاده از فایل robot.txt چیست؟

فایل robot.txt چیست
روش قرار دادن فایل ربات در وب سایت چیست؟

این فایل را باید در فایل منجیر هاست ، در روت اصلی آن آپلود کنید ، سپس بقیه مراحل مربوطه را پیش بگیرید. مرحله بعدی از آپلود فایل robot.txt چیست؟ به سرچ کنسول وب سایت مراجعه کنید. وارد بخش robot.txt tester شوید؛ سپس در بخش فعال شده ، تمام متنی که در فایل ربات نوشته اید را بار دیگر در این قسمت بنویسید و یا کپی پیست کنید.

سپس می توانید در بخش تست ، url هایی که برای ایندکس شدن توسط ربات ها مسدود است را ببینید. دقت داشته باشید که این قسمت برای این موضوع است تا شما صفحات مهمی که به اشتباه مسدود کرده اید را شناسایی کنید و آن را از فایل مربوطه حذف کنید.

فایل robot.txt چیست

خوبی ساخت فایل robot.txt چیست؟

همانطور که اول مقاله نیز اشاره کردیم ، متخصصان سئو برای اینکه به صورت تکنیکال و سئو پیشرفته و هدفمند ، روی سایت خود کار کنند ، از یکسری محتوا ها و صفحاتی در وب سایت خود استفاده می کنند که طبق الگوریتم های گوگل آنها نباید شناسایی و رتبه دریافت کنند.

پس با این روش ، یعنی استفاده از فایل ربات می توان این مشکل را برطرف کرده و تمام مواردی که ما میخواهیم توسط ربات ها و کراولر های گوگل بررسی شود را تعیین می کنیم. از طرفی کاربرد دیگر آن ، معرفی اسپم ربات هایی است که می توان آن ها را از این ماجرا که وب سایت ما را به مشکل دچار کنند ، پیش گیری کنیم.

تا اینجای مقاله دانستید فایل robot.txt چیست و چگونه ساخته و ایجاد می شود. حال باید هر چه سریعتر اقدام به افزایش رتبه سئو به شکلی تکنیکال کنید. این کار می تواند بخشی از این پروسه را نسبت به سایر مجموعه فعالیت ها جلو بیندازد. از همراهی شما تا انتهای این مقاله سپاس گذاریم.

برای انجام خدمات طراحی سایت، سئو سایت و امنیت وب سایت می توانید با پویا وب تماس بگیرید.

تماس با پویا وب

دیدگاه ها بسته شده است

آژانس طراحی سایت پویا وب با طراحی وب سايت حرفه‌ای و طراحی فروشگاه اینترنتی بيش از پانصد شرکت و ميزبانی بيش از هزار وب سايت، فعاليت رسمی خود را از تابستان سال 1395 آغاز کرده و همواره می‌کوشد خدمات خود را با بالاترين کيفيت ممکن و با بهره‌گيری از جدیدترین متدها به شما ارائه دهد.