اهمیت سئو سایت چقدر است؟

وب سایت های بسیار زیادی هستند ، که در حیطه های مختلفی فعالیت می کنند ، اما چه عاملی تعیین کننده موفقیت آنهاست؟ سئو سایت ، شما می توانید با انجام سئو سایت خود نظر موتور های جست و جوگر را به خود جلب کنید تا آنها نیز وب سایت شما را نتایج جست و جو در رتبه های اول قرار دهند. شما در ادامه می توانید در مورد نکات مهم سئو سایت و کار های لازم برای رسیدن به موفقیت مطالعه کنید.

سئو

سئو سایت چیست؟

سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی برای موتور های جست و جوگر است. به عبارت ساده تر سئو به معنای این است ، که شما یک سری استاندارد هایی را رعایت کنید ، و یک سری المان ها در وب سایت داشته باشید ، که موتور های جست و جوگر بتوانند به راحتی سایت شما را آنالیز کنند.

سئو سایت فقط صرفا به این معنی نیست ، که شما وب سایت را برای موتور های جست و جو گر بهینه کنید ، بلکه سئو شامل موارد دیگری نیز هست که ما آنها را در ادامه مقاله خدمت شما توضیح می دهیم.

سئو یک فرآیند آسان و راحت نیست ، که بتوانید آنها را با سهولت پیاده سازی کنید ، چرا که شما برای سئو وب سایت خود ، نیاز به دانش زیاد و صبر دارید. موتور های جست و جوگر مانند : گوگل مکررا الگوریتم های خود را برای رتبه بندی تعغیر می دهند و غیر قابل پیش بینی هستند ، و کارشناسان سئو باید دائما اطلاعت خود را به روز رسانی کنند.

هدف سئو چیست

هدف از سئو سایت  کمک به وب سایت ها است ، سئو به شما کمک می کند که در نتیجه جست و جو های کاربران رتبه بدست بیاورید و بتوانید وب سایت خود را به کاربران معرفی کنید. به طور خلاصه و کوتاه می توانیم این موارد را جزء اهداف سئو بدانیم.

  • سئو باعث افزایش ترافیک وب سایت می شود
  • باعث ایجاد یک برند می شود
  • در بازدید وب سایت تاثیر زیادی دارد
  • در فروش محصولات وب سایت موثر است
  • بهترین ابزار ممکن برای تبلیغات است
  • موجب می شود که وب سایت در صفحه نتایج موتور های جست و جو رتبه بهتری بگیرد

بیشر بخوانید :‌ چرا طراحی سایت و اپلیکیشن برای کسب و کار ها ضروریست؟

چند نوع سئو وجود دارد؟

سئو 4 نوع مختلف دارد که شما می توانید در ادامه آنها را مطالعه کنید.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یا White Hat

شما برای وب سایت خود می توانید هم از روش های قانونی پیروی کنید و از تمامی راهنمایی های موتور های جست و جوگر تبعیت کنید یا از روش های دیگر ، در سئو کلاه سفید به هیچ وجه از روش های غیر قانونی استفاده نمی شود و سئو سایت شما به صورت کاملا قانونی و مجاز انجام می شود و موتور های جست و جوگر به شما اجازه حضور در رتبه های اول را می دهد.

در سئو کلاه سفید شما زمان بیشتری برای رسیدن به رتبه های اول نیاز دارید اما از طرفی دیگر هیچ ریسکی برای پایین آمدن رتبه شما وجود ندارد. البته به این معنی نیست که وب سایت شما هرگز رتبه اش را از دست نمی دهد ، این موضوع فقط به این معناست که وب سایت شما مشکلی از نظر موتور های جست و جوگر ندارد و در صورتی که یک وب سایت دیگر با کیفیت بهتر طراحی شود ، و فعالیت مداوم تری نسبت به شما داشته باشد ، و در کل سئو وب سایت آن بهتر از شما باشد می تواند جای شما را بگیرد.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یا Black Hat

در این نوع از سئو سایت بر خلاف روش قبلی ، از اقدامات غیر قانونی برای رسیدن برای رتبه های اول استفاده می شود. اقداماتی مانند : سوء استفاده از الگوریتم های گوگل ، بهینه سازی بیش از حد وب سایت ، درج محتوای کپی و … .

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری 

در سئو سایت به صورت کلاه خاکستری بیشتر از کارهایی مانند : لینک دادن به صفحات نامربوط ، تشویق کاربر به کلیک بر روی یک وب سایت ، که محتوای خاصی را ارائه نمی دهد و… استفاده می شود ، و در کل سعی می کنند ، که کاربران را به نوعی فریب دهند ، که این نوع از سئو نیز اصلا پیشنهاد نمی شود.

سئو آن پیج و آف پیج

سئو ON-page و Off-Page چیست؟

ممکن است در سئو وب سایت ، شما بار ها کلمه آف پیج و آن پیج را شنیده باشید اما ندانید این دو اصطلاح به چه موضوعی اشاره دارند.

سئو ON-Page

سئو آن پیج یا داخلی ، بر وب سایت شما و محتوای آن تمرکز دارد. هدف از سئو داخلی این است که بتوانید این شما روی وب سایت خود به صورت متمرکز کار کنید و مطمئن شوید که موتور های جست و جو گر می توانند وب سایت شما را بدون مشکل پیدا کنند و وب سایت شما را بررسی کنند.

شما می توانید با بهینه سازی لینک های داخلی و خارجی ، تصاویر ، پاراگراف ها ، عنوان ها ، متا توضیحات ، متا تگ ها ، تگ های عنوان ، و برخی موارد دیگر سئو آن پیج سایت خود را انجام دهید.

سئو  Off-Page

تعریف این نوع از سئو سایت بسیار ساده است ، در سئو خارجی به تمامی تکنیک هایی که خارج از وب سایت ، برای بهینه سازی آن انجام می شود ، سئو خارجی گفته می شود. لینک بیلدینگ یا بک لینک ، تبلیغ در شبکه های اجتماعی، منشن یا اشاره به برند، فروم ها و… ابزار هایی برای سئو خارجی است.

بیشتر بخوانید :‌ وردپرس یا کدنویسی؟ کدام آنها برای ما بازدهی بیشتری خواهد داشت؟

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال چیست و شامل چه مواردی است؟

ممکن است تا حالا واژه سئو تکنیکال را نیز شنیده باشید اما ندانید که سئو تکنیکال به چه معناست.

سئو تکنیکال یک بخشی از سئو است که بیشتر به استاندارد بودن قالب ، راحتی ایندکس صفحات برای موتور های جست و جوگر و برخی موارد دیگر اشاره دارد و در ادامه می توانید بیشتر درباره موارد سئو تکنیکال مطالعه کنید.

سرعت بالای وب سایت

سرعت وب سایت

یکی از مهم ترین موارد سئو تکنیکال ، سرعت وب سایت است ، گوگل به این موضوع اهمیت زیادی می دهد و به وب سایت هایی بها می دهد که از نظر سرعت مشکلی نداشته باشند و سئو سایت آنها از نظر سرعت به خوبی انجام شده باشد به طوری که کاربران برای لود هر صفحه زمان زیادی را صرف نکنند.

ریسپانسیو بودن وب سایت

واکنشگرایی وب سایت

یکی دیگر از مهم ترین المان های سئو سایت واکنشگرا بودن آن است. واکنشگرا یا ریسپانسیو بودن به طور خلاصه به معنای توانایی سایت برای نمایش در تمامی دستگاه های مختلف مانند : تلفن های همراه ، تبلت ، لپ تاپ و… است و این موضوع در سئو وب سایت شما بسیار مهم است. از آنجایی که 52 درصد کاربران با استفاده از موبایل وارد وب سایت ها می شوند.

داشتن نقشه ی سایت یا Sitemap 

نقشه ی سایت یک فایل است ، که شامل کد های XML است که در هاست وب سایت شما قرار می گیرد. در واقع سایت مپ باعث می شود که موتور های جست و جوگر راحت تر صفحات وب سایت شما را بشناسد و آنها را ایندکس کند.

بهینه سازی ساختار وب سایت

یکی دیگر از مباحث سئو سایت ساختار آن است ، شما باید دسته بندی های وب سایت خود را به نحوی انجام دهید ، که کاربران بتوانند به هر صفحه ای که مد نظرشان است ، به راحتی وارد شوند و مشکلی در پیدا کردن آنها نداشته باشند.

استفاده از BreadCrumps

برد کرامپ یک منو است که شامل لینک هایی به صفحات قبل است ، در واقع این منو به کاربران کمک می کند که متوجه شوند که کجای وب سایت قرار گرفته اند. شما برای سئو سایت خود باید این کار را انجام دهید ، چرا که گوگل انجام این کار را بسیار توصیه کرده است.

اینها برخی از موارد سئو تکنیکال بود و شما می توانید جهت مشاوره و صحبت در مورد بحث های تخصصی سئو سایت ، با متخصصین ما صحبتی داشته باشید.

بیشتر بخوانید :‌ شرکت سئو چیست و هر شرکت سئو باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

چطور کاربران را جذب وب سایت خود کنیم؟

تولید محتوا

تولید محتوای با کیفیت

یکی از مهم ترین المان های سئو ، که باعث جذب کاربران به وب سایت ما می شود ، تولید محتوای با کیفیت است. مسلما ما باید بتوانیم به بهترین شکل ممکن کاربران را جذب وب سایت خود کنیم تا بتوانیم در رتبه های بالایی گوگل حضور داشته باشیم ، چرا که رضایت کاربران از وب سایت برای موتور های جست و جو گر بسیار مهم است. اما برای اینکه یک محتوای با کیفیت و حرفه ای داشته باشیم ، که کاربران جذب آن شوند باید چه المان هایی را رعایت کنیم و نقش آن در سئو سایت چیست؟ در ادامه ما به شما برخی از مهم ترین نکات در مورد داشتن محتوای جذاب توضیح خواهیم داد ، پس با ما همراه باشید.

استفاده از فونت های مناسب و همچنین بهبود خوانایی متن

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید به آنها دقت کنید ، خوانایی متن شماست! بسیار مهم است ، که کاربران بتوانند به راحتی متون شما را خوانده و آن را درک کنند و متن شما از نظر سایز نه آن قدری کوچک باشد ، که نیاز به زوم کردن باشد و نه بیش از حد بزرگ که برای کاربران زیاد خوشایند نباشد و سعی کنید از فونت های بسیار جذاب که در سطح وب بسیار است استفاده کنید تا کاربران از متون شما لذت ببرند. در ادامه به شما خواهیم گفت که سایر المان های مهم در تولید محتوا سئو سایت چیست.

دکمه call to action

دکمه CTA یا Call To Action ایجاد کنید

مسلما هر مقاله ای قبل از تولید ، با هدف خاصی نوشته می شود. بنابراین سعی کنید ، یک دکمه و یا گزینه جذاب شکیل برای اهداف خود ایجاد کنید ، تا بتوانید کاربران را ترغیب کنید ، تا آن کاری را که مد نظر شماست را انجام دهند ، مانند : افزودن به سبد خرید در سایت های فروشگاهی ، که وجود آن برای وب سایت های فروشگاهی بسیار مهم است.در ادامه به شما خواهیم گفت که سایر المان های مهم در تولید محتوا سئو سایت چیست.

از مدیا های مختلف استفاده کنید

مسلما هیچ کاربری از خواندن یک سری متن های خالی و بدون هیچ گونه تصاویر و یا ویدویی استقبال نمی کند. بنابراین حتما سعی کنید ، که از مدیا های مختلف مانند : تصویر ، ویدیو ، پادکست ، اینفوگرافیک ها و… استفاده کنید تا بتوانید نظر کاربران را نسبت به محتوای خود بهتر جلب کنید و معانی خود را به مخاطبان راحت تر و شفاف تر ارسال کنید.

تجربه کاربری یا User Experience

یکی از مهم ترین مواردی ، که باعث می شود ، کاربران جذب وب سایت شما شوند ، تجربه کاربری یا User Experince است. سعی کنید سرعت وب سایت خود را تا حد ممکن بالا ببرید و در عین حال یک طراحی کاملا زیبا و جذاب برای وب سایت خود داشته باشید و همچنین محتوایی که ارائه می دهید کاربران را نسبت به ادامه دادن آن ترغیب کند و طوری نباشد ، که کاربران شما با خواندن 2 یا 3 پاراگراف اول وب سایت شما را ترک کنند. ما تا به اینجا به شما توضیح دادیم ، که برخی از مهم ترین المان های جذاب برای تولید محتوا در سئو سایت چیست اما موارد بسیار زیادی نیز هست که می تواند به این لیست اضافه شود ، که ما سعی کردیم مهم ترین آنها را برای شما لیست کنیم

نتیجه گیری

ما تا به اینجا برخی از مطالب در مورد سئو سایت را خدمت شما عزیزان توضیح دادیم ، اما این نکته را بدانید که سئو امر بسیار تخصصی است و نیازمند تجربه است و شما برای سئو کردن وب سایت خودتان باید همیشه با الگوریتم های گوگل آشنا باشید.

همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که گوگل تا جای ممکن سعی می کند تا از فاکتور های خودش برای رتبه بندی رو نمایی نکند ، چرا که باعث می شود افراد بلک سئو نتوانند از فاکتور ها سوء استفاده کنند. از همین رو سئو یک امر تجربی است و در موفقیت وب سایت شما بسیار دخیل است.

سوالات متداول

آیا زمانی که برسیم به رتبه اول ، کار ما دیگر از لحاظ سئو تمام شده است؟

در جواب به این سوال باید گفت خیر ، چرا که انجام اصول سئو سایت یک امر استراتژیکی است حتی در همان زمان پروژه ممکن است بار ها توسط تیم سئو با تعغیر استراتژی رو به رو شود. همینطور شما باید توجه داشته باشید که فقط شما نیستید که خواهان رتبه 1 هستید و رقبای بسیار زیادی نیز خواهید داشت و به همین دلیل گفته می شود که رسیدن به رتبه 1 در موتور جست و جو گر تازه شروع رقابت شما با سایر رقبا است.

آیا رسیدن به رتبه ما تضمینی است و ما به طور حتمی به رتبه 1 خواهیم رسید؟

رسیدن به رتبه 1 یک کار بسیار مهم و سخت است و هیچ شرکت سئو و یا شخص سئو کاری نمی تواند این تضمین صد در صد را به شما بدهد ، که شما می توانید در رتبه 1 گوگل حضور داشته باشید و شما تنها فقط و فقط می توانید از سابقه کار آن شرکت و پروژه های آنها به عملکرد آنها و رعایت اصول سئو به میزان دانش آنها پی ببرید.

ارتباط با ما

سایر مقالات پویا وب

طراحی سایت
pouya

طراحی سایت در اردبیل

طراحی سایت در اردبیل مقدمه مشاغل بسیاری هستند که می توان آن‌ها را به صورت آنلاین ارائه داد. طراحی سایت در اردبیل برای مشاغل از میتواند

ادامه مطلب »
تماس با ما
من هاست خرید هاست مشهد بهترین هاست مشهد هاست ارزان مشهد هاست اقتصادی خرید هاست