time to first byte چیست؟ چرا این معیار خیلی مهمه؟

از آنجایی که جی تی متریکس جدید از سال 2021 با معیار های مهم و جدید خود به سطح وب آمده ، کار برخی از وبمستران و طراحان وبسایت ، به خصوص متخصصان سئو را دشوار کرده. این معیار ها هر روزه در حال پیشرفت هستند و بایستی طراحی و بیهنه سازی وب سایت طبق آن ها پیش رود تا طبق الگوریتم های گوگل و رفتار کاربران ، در نتایج بهتری از سرچ و کیورد ها در گوگل قرار گیرد.

اما این معیار time to first byte چیست؟ این معیار از اولین شاخص هایی است که باید سیستم درخواست کننده از سرور مورد نظر ، یک بایت اطلاعات را دریافت کند. در واقع به معنی این است که ، میزان زمانی که اولین بایت توسط مرورگر دریافت می شود به چه صورت است؟

اما دلایل افزایش time to first byte چیست. به طور کلی دلایلی چون قوی نبودن سرور و هاست مورد نظر ، بهینه نبودن کد ها مربوطه و همچنین فشرده نبودن بسیاری از فایل ها در این مورد بسیار تاثیر گذار است. در این مقاله به تمام این موارد و بهینه سازی TTFB خواهیم پرداخت.

البته تاثیراتی که این مورد در سئو سایت دارد نیز حائز اهمیت است. به طور کلی تمام معیار ها و شاخص های لود سایت از مواردی هستند که در سئو تاثیر بسیار بالایی دارند. پس هر کدام از این معیار ها به خصوص time to first byte نیز تاثیر گذار است.

این مقاله جامع که در خصوص time to first byte چیست، می باشد را از دست ندهید و حتما آن را مورد بررسی قرار دهید.

 

پادکست :

time to first byte چیست
time to first byte چیست

time to first byte چیست؟ چرا این معیار مهم است

خب اگر بخواهیم از اول ماجرا به این معیار بپردازیم که time to first byte چیست ، یک وب سایت را در نظر بگیرید. شما با وارد شدن به یکی از صفحات آن و یا وارد کردن آدرس URL آن ، در واقع درخواستی را به سرور آن وب سایت می دهید. این درخواست باید به طریقی توسط سرور آن پاسخ داده شود. 

سرور با دریافت این که شما کدام صفحه و آدرس را درخواست کرده اید ، پردازش خود را شروع می کند و اطلاعات را در قالب یک بسته اطلاعاتی به مرورگر شما ارسال و پاسخ می دهد. 

در نظر داشته باشید که کلا سرعت دریافت اطلاعات و بارگذاری صفحات بالا بوده. اما در همه وب سایت به این شکل نیست و نیاز است تا تمام معیار و اجزا آن را مورد بررسی قرار دهیم تا بیشترین سرعت لود در صفحات خود را داشته باشیم.

بعد از این مرحله ، می توان گفت که اولین اطلاعاتی و اولین حجم بایت از این اطلاعات که توسط مرورگر ما دریافت شده را TTFB و یا time to first byte می نامند. 

برای درک بهتر اینکه time to first byte چیست در ادامه توضیحات تخصصی تری در این باره داده ایم.

time to first byte چیست

با بهبود دادن این معیار TTFB شما بر بهتر شدن تجربه کاربری خود می افزایید. به این شرط که مدت زمان پاسخ گویی سرور خود را محاسبه کنید و در راستای آن فعالیت هایی که باعث می شود مدت زمان این پاسخ گویی اولیه کاهش یابد را انجام دهید. همینطور شما باید این را در نظر داشته باشید که اطلاعاتی از قبیل اینکه فایل های HTML و عناصری که در آن ارجاع داده شده اند، در آخر روی تجربه کاربری و از طرفی روی کند شدن مبحث FRONT END سایت شما تاثیر گذار می باشد.

گفتیم که هر وب سایتی که شما از طریق مرورگر قصد ایندکس کردن و بررسی آن را دارید ، در واقع درخواست اطلاعات از سرور سایت است. سرور درخواست شما را دریفات کرده و در دیتابیس خود به دنبال منابع مرتبط با درخواست شما می گردد ، که این اطلاعات می توان کد هایی در راستای متون و نوشته ها ، عکس ها و آیکون ها ، دکمه و کلید و … باشد. 

حال هر چقدر اطلاعاتی که قرار است سرور نسبت به درخواست ما آن را در دیتابیس پردازش و در نتیجه آن برای ما ارسال کند تا به مرحله رندرینگ برسد ، سنگین تر و اگر کد ها نامناسب باشند نه تنها روی کل مراحل لود سایت ، بلکه تاثیر چشم گیری در این مرحله یعنی TTFB دارد.

اما عوامل بسته به time to first byte چیست و چه مواردی بر روی آن تاثیر گذار هستند؟

time to first byte چیست

عوامل تاثیر گذار در time to first byte چیست؟ اصلی ترین اجزای ttfb

همیشه اینکه چه عواملی در کاهش و یا افزایش در time to first byte چیست سوال بسیاری از افراد در این زمینه بوده ، که در این قسمت به آن اشاره خواهیم کرد. مواردی را که در time to first byte تاثیر گذار هستند عبارتند از :

 1. redirection
 2. conection
 3. backend

اما تاثیر موارد بالا در TTFB چیست؟ این موارد هر کدام بحث کوتاه و جامعی دارد که در ادامه به هر کدام که به به چه شکل در آن تاثیر گذار هستند صحبت کرده ایم.

اولین مورد که ریدایرکشن هستش ، به معنی هدایت صفحه یا کاربر آن صفحه است تا به لینک و آدرسی که از طریق آن به صفحه مورد نظر ما است هدایت و تغییر مسیر دهد. اما این ریدایرکشن ها هر کدام به چه شکل در این مورد تاثیر گذار هستند؟

 1. از طریق وب سرور هاست
 2. از طریق کش سرور هاست
 3. از طریق کد نویسی سایتمان
 4. از طریق کد های js
 5. از طریق کد های HTML

هر کدام از این موارد می تواند در ریدایرکشن صورت گیرد که به شکل خود در ttfb تاثیر گذار باشند.

اما قسمت کانکشن به مدت زمانی که درخواست شما به سرور مورد نظر ارسال می شود را کانکشن می گویند. ttfb این مسیر و مدت زمان آن را محاسبه می کند و مطمئن می شود که آیا این مسیر به درستی در مدت زمام معلوم شده ، متصل شده است یا خیر. مسملا هر چقدر این مدت زمان کوتاه تر باشد بهتر است و روی این معیار تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

time to first byte چیست

به طور کلی این مدت زمانی که در آن مرورگر ما طول می کشد تا به سرور مورد نظر متصل شود و درخواست خود را برساند را ، کانکشن نامیده و از عوامل اصلی ttfb شامل می شود.

قسمت بک اند هم به مواردی که گفته میشه که توسط برنامه و طراح سایت یا همان developer نوشته میشه و نیاز هستش که تا طبق اطلاعاتی که توسط این ابزار جی تی متریکس داده میشه همه بهینه سازی بشن.

اما نکته ای که لازم به گفتن هستش اینه که مراحل درخواست و شکل گیری time to first byte چیست؟

بیشتر افراد در این اشتباه هستند که TTFB محاسبه خود را ، بعد از DNS LOOKUP شروع می کند و این یک باور اشتباه است. در اصل سنجش این معیار به سه ترتیبی است که در بالا هم گفتیم ، و در اینجا کل این قسمت هارو برای شما جدا می کنیم.

 1. ریکوئست به سرور سایت
 2. پردازش اطلاعات و ریکوئست توسط سرور
 3. پاسخ به ریکوئست مرورگر

کل این مراحل به این شکل است که توسط مرورگر کاربر به سرور وب سایت درخواستی داده می شود. پس از دریافت این درخواست از سمت سرور بایستی اطلاعات مربوطه به درخواست صورت گرفته پاسخ داده شود. می توان این قسمت را همان یک سوال امتحانی در نظر گرفت که شما سوال را مانند یک درخواست و پاسخ را همان reaction و پاسخ سرور در نظر بگیرید. حال در معادله ای که در آن عدد 2 به علاوه 2 شده نمی توان گذاشت جواب 5 است. پس یعنی جواب سوال یک چیز است و باید همان را پیدا کرده و جایگذاری کنید.

tti چیست

این شکل دقیقا در عملکرد سرور و کلاینت کاربر صادق است. به این شکل که سرور باید به درخواست شما جواب و پاسخ درست را بدهد. حال درخواست شما را بررسی و در دیتابیس به دنبال پاسخ میگردد تا اطلاعات مربوطه را برای شما در قالب یک فایل ارسال کند. به این مرحله ای که سرور در حال گشتن به این است که جواب سوال شما را پیدا کند را ، مرحله پراسس (process) یا همان پردازش سرور می گویند.

در آخر هم اطلاعات که پردازش می شود ، طبق گفته قبلی ، در قالب یک فایل برای کلاینت ارسال می شود تا مراحل و معیار های بعدی شروع به پردازش و رندرگیری اطلاعات دریافتی شود.

پس دانستیم که معیار های محاسباتی خود TIME TO FIRST BYTE چیست و کدام قسمت ها را در خود محاسبه می کند. در ادامه می خواهیم به این بپردازیم که اصلا میزان تایم استاندارد در این معیار TTFB چیست. پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

time to first byte چیست

استاندارد های معیار TTFB چیست؟

از موضوعی که حائز اهمیت است، این است که آقا اصلا این معیار باید در چه استانداردی باشد که به کلاینت کاربر ارائه داده شود.

به طور کلی معیاری که خود گوگل و جی تی متریکس به آن اشاره و تاکید دارند ، درخواست و پاسخ در کمتر از 200 میلی ثانیه است. یعنی به این شکل که شما بایستی زیر 200 میلی ثانیه تمام پروسه درخواست ، پردازش و پاسخ از سمت سرور سایت خود را دریافت کنید. شاید از دید کاربر زمانی به چشم نیاید ، ولی چون مجموع یکسری از تایم های بسیار ریز در این پروسه ، نا خوداگاه این مقدار زمان در مواقعی به چند ثانیه تبدیل می شود.

پس بهینه بودن طبق این استاندارد بسیار مهم است. ولی کاری که می توان انجام داد که اگر ما باز هم بعد از ارسال درخواست به سرور ، تا دریافت بقیه اطلاعات بیشتر از 50 میلی ثانیه به طول انجامید ، اعلام وضعیتی از انجام فعالیت ایجاد کنیم ، که کاربر از وب سایت در حال لود خارج نشده و در نتیجه به سایت و سئو آن لطمه وارد نشود. 

می توان از گزینه هایی چون انیمیشن و آیکون های لود یا در حال چرخش ، در حین این مراحل ایجاد کرد که در اولین مرحله فایل مربوطه به آن دریافت شود ، و طبق آن تا تکمیل شدن مراحل بعدی از TTFB کاربر به دید اینکه سایت در حال انجام پروسه است بایستد.

time to first byte چیست

تاثیراتِ گذاشته شده بر سئو از جانب TTFB چیست؟

الگوریتم گوگل ، به این صورت است که از طریق یک معدل گیری بین رفتار های کاربر در حین ورود به سایت و اطلاعات دریافتی از ربات های گوگل است.

از دید کاربر مرحله لود سایت کلا به یک شکل دیده می شود که وب سایت مورد نظر کامل لود شده یا خیر. حال باید از دید کاربر ، مراحل لود را به شکلی که یک برنامه نویس و وبمستر میبیند ، بهینه کنید. بگذارید کمی واضع تر بگم. کاربر به وب سایت شما میاد و وقتی که میبینه لود سایت خیلی طولانی و سنگینه و از طرفی ، طول میکشه تا المان و آیتم های صفحه با کلیک کردنش کاری انجام بده ، سریعا از اون سایت خارج میشه و به وب سایت بعدی میره.

پس باید خیلی سریع وب سایت رو در دست کاربر قرار دهیم تا ضمن اینکه به محتوا درون آن سریع می رسد ، بتواند سریعتر هم با المان های موجود ارتباط گیرد و فرایندی را انجام دهد. پس این مهمه که موتور جستوجوگر ، کاربر را هر لحظه رصد می کند و از طریق رفتار او به کیورد مربوطه و صفحه اون سایت رتبه میدهد.

وظیفه هر طراح وب سایت و متخصص سئو این است تا لود وب سایت را طبق معیار های اعلام شده برساند ، و هر چه سریعتر در دست کاربر قرار گیرد. اما بهینه سازی TTFB چیست و به چه صورت است؟

time to first byte چیست

بهینه سازی TTFB چیست و به چه صورت است؟

قبل از اینکه بخواهیم بهینه سازی را انجام دهیم ، بایستی مشکل ها را بشناسیم و بدانیم از کدام بخش ها ممکن است این مشکلات بوجود آید. در این قسمت مشکلاتی که ممکن است در بیشتر وب سایت های وردپرس و CMS شخصی رخ دهد مواردی را نام ببریم.

 • تاخیر در خود شبکه اینترنت
 • مدت زمانی که DNS پاسخ دهد
 • شلوغی زیاد در وب
 • پیکربندی و ایجاد دسته بندی های زیاد در سرور
 • محتوای پویا و سایت های داینامیک

راه های بسیاری زیادی وجود دارد تا مشکلات مربوطه و گفته شده را بر طرف کرد که در ادامه همین متن به شما تمام مواردی را که می توان بهینه کرد تا در معیار های لود و همچنین در معیار TTFB تاثیر گذار باشد را گفته ایم.

اما این روش ها در بهینه سازی TIME TO FIRST BYTE چیست؟ 

time to first byte چیست

تهیه هاست و سرور با تجهیرات قوی : به طور کلی تهیه هاست با کیفیت و کانفیگ قوی لازمه هر وب سایتی است که قصد بالا بودن از نظر سئو است. در نظر داشته باشید که هاست ها و سرور هایی که با محتوا های پویا کانفیگ بهتری داشته باشند ، در سئو و لود سایت بسیار تاثیر گذار تر هستند. از طرفی این مورد که سیستم شما وردپرس است ، باید از هاست های مخصوص و با کانفیگ CMS وردپرس تهیه کنید تا هم از سمت مدیریت و هم از سمت کاربر ، سرعت بالا و در نتیجه تجربه کاربری بهتری را داشته باشید.

وب سایت خود کش کنید : استفاده کردن از حافظه پنهان مرورگر و یا خود سرور در لود سایت بسیار بسیار تاثیر گذار است. ذخیره سازی اطلاعات در سایت ها ، به خصوص وردپرس بسیار تاثیر گذار هستند و به افزایش لود کمک بزرگی می کنند. شما به دو طریق می توانید سایت خود را کش کنید. اولین روش این است که از طریق پلاگین ها و کد های مربوطه این کار را انجام دهید و روش دوم ، از طریق سیستم سرور این مشکل را برطرف کنید. یعنی از طریق صحبت با شرکت هاستینگ خود ، ببینید که اصلا سرور مورد نظر شما در این هاست قابل اجرا کردن حافظه کش دارد یا خیر. سپس از خود آن ها برای انجام این کار اقدام کنید.

time to first byte چیست
ادامه مراحل بهینه سازی TIME TO FIRST BYTE چیست؟

استفاده CDN : همانطور که می دانید ، هاست ابری یا همان CDN سرور هایی هستند که در هر استان و شهری که برای کاربران آن منطقه نزدیک است تعبیه می شود تا فشار از روی سرور اصلی کاهش یابد تا دچار برخی خطرات امنیتی و همچنین لود سایت نشویم.

به زبان ساده تر ، این هاست ها با متصل شدن به هاست اصلی و سرور آن ، اطلاعاتی کپی و فراخوانی شده از آن را برای کاربران نزدیک به هاست ابری به نمایش می گذارد. به عنوان مثال سرور شما در تهران است و تمام کاربران استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان ، تبریز ، مشهد و … به آن متصل می شوند. حال با تهیه هاست ابری ، شما در هر استان برای کاربران آن یک نسخه فراخوانی شده از سایت خود را قرار می دهید. تا فشار از روی سرور اصلی برداشته شود. همچنین این کار از حملات دیداس در برابر سایت و سرور اصلی ، جلوگیری می کند.

شروع به حذف کوئری های سایت خود کنید : کاهش دادن کوئری ها از مهم ترین رفتار های تاثیر گذاری است که در این معیار تاثیر گذار است. برای این کار باید شما تعدادی کوئری هایی که از دیتابیس فراخوانی می شوند را شناسایی کنید تا اجرا آن ها را کاهش دهید.

time to first byte چیست

دیتابیس خود را آپگرید کنید : همانطور که می دانید در هر سایتی چه وردپرسی و چه CMS شخصی امکان اینکه در پایگاه داده از طریق هر نوع فعالیتی ، هرزنامه هایی به وجود آید زیاد است. این هرزنامه هربار توسط سرور ، چه با درخواست کردن مرورگر و چه نکردن ، از اول پردازش می شوند و به ازای هر خط کدی که نوشته شده ، میکرو ثانیه هایی از زمان را می گیرد. از کنار هم قرار گیری این تایم های کوتاه ، ناگهان به چند ثانیه تاخیر میخوریم. پس دانستیم که تاثیر دیتابیس نیز در معیار TIME TO FIRST BYTE چیست؟

حتما PHP سایت خود را ارتقا دهید :  اگر نسخه PHP شما هنوز به ورژن 7 ارتقا نیافته ، باید بگم که از قافله جا مانده اید. تاثیری که PHP ورژن آخر در TTFB دارد ، در حدود کاهش 50 درصد فعالیت ها مربوط به آن است. پس سریعا PHP سایت خود را ارتقا دهید.

به روز کردن قالب و افزونه ها : اگر از سیستم و سامانه وردپرس استفاده می کنید ، باید به شما بگویم که هر از چند گاهی لازم است تا قالب و افزونه های آن را به روز کنید. توسعه دهندگان این موارد همواره به فکر این هستند تا مشکلات و باگ هایی که در افزایش تایم این معیار ها تاثیر گذار است را برطرف کنند. با هر سری نسخه ای که از این موارد به اشتراک گذاشته می شود حتما استفاده کنید تا بتوانید تاثیر آن را در این معیار به وضوح ببینید.

time to first byte چیست

معیارهای دیگر در کنار ttfb چیست؟

موردی که خیلی در افراد سوالش رخ می دهد این است که ، معیار های دیگر در کنار time to first byte چیست؟ ببینید دوستان تمام مواردی که در لود سایت برای آن مرحله و از طرفی معیار تعیین شده ، در سئو بسیار تاثیر گذار هستند و نیاز است که هر کدام از این مواد را شما با آن ها آشنا باشید تا بتوانید ، رفتار های مناسب در هر شرایط از بهینه سازی یک وب سایت را داشته باشید.

معیار های مهم دیگر که از اولیه ترین معیار های جی تی متریکس و لود سایت هستند را در قسمت زیر برای شما آماده کردیم و برای هر کدام توضیح مختصری آورده ایم.

 1. Speed Index : SI
 2. first contentful paint : FCP
 3. Largest Contentful Paint : LCP
 4. Time to Interactive : TTI
 5. Total Blocking Time : TBT
 6. Cumulative Layout Shift : CLS

این موارد از 6 شاخص اصلی جی تی متریکس و لود سایت هستند که به غیر از این موارد ، شاخص های دیگری وجود دارد که در لود سایت تاثیر گار هستند

core web vitalscore web vitals چیست

SI : این شاخص یک اطلاعاتی کلی را نسبت به لود تمام آیتم ها و المان های درون سایت به وبمستر نشان می دهد.

FCP : این معیاریست که در اولین حرکت یک site ، باید از خود علائمی در جهت نشان دادن این که در حال لود است نشان دهد است. یعنی با این علائم ، در حال لود بودن خود را اعلام می کند.

LCP : این شاخص نشان دهنده این است که بزرگترین محتوا و آیتم های صفحه مورد نظر ، در مدت زمان چه تایمی بارگذاری می شوند و به کاربر نشان داده می شود.

TTI : این معیار نشان دهنده این است که ، آیتم ها و المان های درون سایت ، چه مقدار زمان می برد تا با کاربر بتواند تعامل برقرا کند.

TBT : این نشان دهنده مقدار زمانی است که مرحله رندرینگ محتوای سایت ما در مرورگر کاربر ، چه مدت زمانی را مسدود یا بلاک بوده و مانع از رندرگیری شده است.

CLS : که محتوای امروز ما بود در خصوص این است که ، میزان جابجایی و تغییر مکان آیتم های درون site ما ، نسبت به زمان و میزان جابجایی چقدر است.

time to first byte چیست

نیاز است بدانید که تمام این موارد ، بر حسب زمان بوده و برای محاسبه هر کدام از آن ها ، زمان را نسبت به یک عملکرد و کاری ارتباط می دهند. اما چیزی که بسیار مهم است جدای این بدانید که time to first byte چیست ، این است معیاری که بیشترین تاثیر در پرفومنس سایت و جی تی متریکس دارد ، دسته معیار های core web vaitals است. این دسته معیار ها که به شاخص های LCP ، FID و CLS منتهی می شوند ، در پرفورمنس سایت ، بیشترین امتیاز ها را دارند. 

به طور کلی 6 معیاری که در بالا گفته و معرفی شدند ، از مهم ترین شاخص های جی تی متریکس و مراحل لود سایت هستند. این موارد بیشترین تاثیر و امتیاز را در performance سایت به خود ثبت کرده اند. نیاز است که هر کدام از این موارد به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن ، بهینه سازی شود.

اف سی پی چیست
سریع ترین راه بهینه سازی ttfb چیست؟

بهتر است برای اینکه به بهترین شکل ممکن سایت شما نسبت به معیار های معرفی شده بهینه سازی شوند ، تمام این پروسه را به یک متخصص سئو و بهینه سازی بسپارید. سئو کار همواره به دنبال این است که به اصولی ترین روش ممکن ، در وب سایت شما افزایش بازدید و رتبه ایجاد کند. پس در نظر داشته باشید که اگر این پروسه را به یک متخصص در این زمینه بسپارید ، هم در وقت صرفه جویی کرده اید و هم در هزینه توی بلند مدت. 

متخصص سئو همیشه یک قدم از بقیه افراد و وبمستران جلوتر است. دلیل این مورد این است که او با به روز بودن در این حوزه و الگوریتمهای موتورهای جستوجوگر ، به دنبال این است که بتواند بهترین خدمات را به کارفرما و وب سایتش تقدیم کند.

شما در صورت تمایل می توانید تمام پروسه بهینه سازی سایت خود را که یکی از آن ها ، بهینه سازی همین معیار ها است ، یه تیم ما بسپارید.

تیم ما یعنی ، تیم پویا وب  ، با داشتن سابقه بیشینه در حوزه طراحی ، امنیت و سئو سایت ، همواره چند قدم از سایر رقبا جلو تر است. شما می توانید با یک تماس با ما ا یک مشاوره رایگان بهره مند شوید.

از همراهی شما تا انتهای این مقاله سپاس گذاریم.

تماس با پویا وب

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

دیدگاه ها بسته شده است

آژانس طراحی سایت پویا وب با طراحی وب سايت حرفه‌ای و طراحی فروشگاه اینترنتی بيش از پانصد شرکت و ميزبانی بيش از هزار وب سايت، فعاليت رسمی خود را از تابستان سال 1395 آغاز کرده و همواره می‌کوشد خدمات خود را با بالاترين کيفيت ممکن و با بهره‌گيری از جدیدترین متدها به شما ارائه دهد.